Състоянието на есенните култури в Североизточния регион след зимата се определя като добро и много добро, единственото притеснение сред фермерите е със засушаването, наблюдавано през последните 20-на дни, особено в крайморските райони на Добричко и Варненско. Това съобщи за Синор.бг професор Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт, представяйки предварителните наблюдения върху развитието на пшеницата в житницата на страната.
Почти навсякъде хлебното зърно е във фаза на братене, но безводието обхваща горния почвен слой, където се намира кореновата система, и ако в региона не паднат валежи, каквито от 2 дни има в Западна и Централна България, това ще се отрази върху развитието на пшениците. Краткосрочните прогнози за региона сочат, че до вторник валежи не се очакват. Между 12 и 17 март ще има превалявания, но не достатъчни, съобщиха от метеорологичната служба.
ЕК одобри 120 млн. лв. украинска помощ за България
Ако засушаването се задържи, съветите на експерта са фермерите да не прекаляват с първата норма на торене. Опитните земеделци го знаят, но е добре да се повтаря при обучението на нови фермери
На места в Добруджа, където почвата не е била улегнала, се срещат изтегляния на посевите, но земеделците навреме са валирали терените, така че този проблем е хванат навреме, посочи още проф. Киряков. Също спорадично след зимата е имало и измръзвания в някои ниви, засети по-късно през миналата есен. Заради сушата е имало нападения и от полски мишки, но този период вече отшумява.
Първото голямо обследване на есенните култури все пак ще се проведе в края ан месец март и тогава земеделските служби ще оповестят данните за развитието на пшеницата и ечемика преди пролетната сеитба.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова