Депутатите от комисията по околна среда на Европейския парламент (ЕП) одобриха с пълно мнозинство предложеното преразглеждане на Рамковата директива за отпадъците, насочено към намаляване на хранителните отпадъци до 2030 година, съобщиха от ЕП. Решено е производителите да покриват разходите за събиране, сортиране и рециклиране на 60 милиона тона хранителни отпадъци, генерирани годишно в ЕС, до 2030 г.
Освен за хранителната индустрия подобни цели са поставени и за вторичната преработка на текстил.
Депутатите искат да бъдат увеличени обвързващите цели за намаляване на отпадъците до поне 20% в преработката и производството на храни вместо предложените от Комисията 10%, и до 40% на глава от населението в търговията на дребно, ресторантите, хранителните услуги и домакинствата (вместо 30%). Този ръст ще бъде сравнен със средната годишна стойност на отпадъците, генерирани между 2020 г. и 2022 г. Държавите от ЕС ще трябва да гарантират, че тези цели са постигнати на национално ниво до 31 декември 2030 г.
Евродепутатите също искат ЕК да оцени възможността и да разработи подходящи законодателни предложения за въвеждане на по-високи цели до 2035 г. (поне 30% и 50% съответно).
Новите правила, приети от евродепутатите, ще създадат схеми за разширена отговорност и при производителите на текстил, като фирмите, предлагащи тези изделия на пазара на ЕС, ще покриват разходите за тяхното разделно събиране, сортиране и рециклиране. Държавите-членки ще трябва да създадат тези схеми 18 месеца след влизането в сила на директивата (в сравнение с 30 месеца, предложени от Комисията). Успоредно с това държавите от ЕС ще трябва да осигурят до 1 януари 2025 г. разделното събиране на текстил за повторна употреба, подготовка за повторна употреба и рециклиране. Тези правила ще обхващат текстилни продукти като дрехи и аксесоари, одеяла, спално бельо, завеси, шапки, обувки, матраци и килими, включително продукти, които съдържат материали, свързани с текстила, като кожа, изкуствена кожа, гума или пластмаса.