От 21 до 23 юни в Пловдив ще се проведе осмото издание на обучителния семинар „Съвременни аналитични подходи за осигуряване на качеството и безопасността на храни, напитки и фуражи“. Той е съвместна инициатива на Центъра за обучение по качество и безопасност на храните, катедра «Биотехнология» на Университета по хранителни технологии и и Българската агенция по безопасност на храните. Регистрацията е удължена до 14 юни.
Обучението е насочено към представители на химични и микробиологични лаборатории, мениджъри по управление на качеството в хранителни, биотехнологични, фармацевтични и други производства, за служители в регулаторни и контролни органи, за научни институти и висши училища, докторанти и студенти.
Целта е да се предоставят теоретични и практически знания за съвременните аналитични методи за бързо установяване и количествено определяне на химични и микробиологични опасности в храни, напитки, фуражи и води.
Обучителна програма включва информация за често срещаните видове патогенни микроорганизми в храните и хигиенните индикатори, модерните бързи методи за микробиологичен контрол и подходите за тяхното валидиране, изисквания на Българската агенция по безопасност на храните към обектите от хранителната верига, принципи на молекулярно-генетичните методи, конкретно полимеразо-верижната реакция (PCR) при контрол на микроорганизми, методите за контрол на микотоксини и други химични опасности в храни, напитки и фуражи.
Има и практически занятия, които включват запознаване с алтернативни методи за микробиологичен контрол на патогени в храни, напитки и фуражи, провеждане на качествено и количествено определяне на патогени със стандартен PCR и с PCR метод, анализ и статистическа обработка на получените резултати, качествено и количествено определяне на микотоксини.
Сред лекторите са проф. Ангел Ангелов, проф. Атанас Атанасов, проф. Петър Распор и др.