„За всички е ясно, че крупните зърнопроизводители имат резерви да се справят в условията на криза. Затова се обръщаме към обществеността с обяснението, че като големи зърнопроизводители ние излязохме на протест не за да искаме субсидии, а за да подкрепим колегите си, които отгелждат до 3 или до 6 хил. декара земеделска земя. Защото те са най-потърпевши от ниските цени на зърното и високите разходи за производство“. Така известният земеделски производител от Ловешко Димитър Мачуганов обобщи позицията на колегите си, които втора седмица протестират заради срива в доходите.
Същото мнение изрази и Борислав Петков от Ямболско, който припомни, че 2023 г. постави бранша в ликвиден стрес. И това изкара на барикадите не само българските, но и фермерите от останалите държави, членки на ЕС. Повечето правителства реагират адекватно на исканията на земеделската общност.
За сектора обаче е важно да се обърне внимание не толкова на субсидирането на всяка цена, колкото да се промени мисленето на самия земеделски бизнес. „Дори Мойсей след потопа умишлено е водил дълго време кораба към сушата, почти колкото един човешки живот, за да може новородените там да не помнят нищо от робството“. Така бизнес дама, занимаваща се с биопроизводство метафорично обобщи сегашната ситуация в българското земеделие. В лицето на Мойсей тя вижда младите хора на България, които не са обременени от стереотипите, наложени от предишното поколение и които трябва да поемат ръководството на земеделските стопанства. Именно те бехя вдигнали бариери срещу схемаджийството и измамите, които в момента продължават да спъват реания бизнес в страната и да разделят сектора.
Преговорите с протестиращите вървят към добри новини
Силно подкрепяме позицията на тази биологична фермерка, защото в страната трябва да се чува думата точно на хората, които могат да развиват бизнеса си и при трудни условия да знаят как да "изведат кораба", без да разчитат единствено и само на европейски или национални субсидии. Тогава ще се сложи край и на безконечното разделение между земеделци и земеделци, между потребители и земеделци, между фермерска общност и представители на останалите сектори от икономиката. Което в сегашната действителност остава огромен проблем за този изстрадал бизнес, бихме заключили ние.