Минути, след като от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обявиха 6 февруари като начало за безсрочните им стачни действия, тъй като не приемат искането на финансовото министерство да компенсира само онези стопани, които могат да докажат пред НАП, че през 2023 г. са били на загуба, министър председателят Николай Денков и министърът на земеделието и храните Кирил Вътев дадоха извънредна пресконференция.
Премиерът подчерта, че от всички искания, представени днес в решението на НАЗ за начало на протестите, правителството и земеделската общност имат несъгласие единствено по искането на бранша за доказване на загубите чрез данъчните декларации. По повод писмото на НАЗ, в което пише, че в анализа на финансовото министерство липсвала „компетентна икономическа експертиза, тъй като годишната данъчна декларация за последната година категорично не може да покаже загубите на земеделските производители, които нарастват през последните три години“, Денков отговори с контрастатистика.
Натрупаните проблеми в сектора са от десетилетия
От 2019 до 2022 г. печалбата в сектор Зърнопроизводство“ непрекъснато расте, достигайки 3 милиарда лева през 2022 г., обясни премиерът. В същото време през миналата година България е втората държава след Полша в Европейския съюз, която е получила най-голямо подпомагане в стравнение с останалите държави в ЕС. „Няма държава в ЕС, която да използва европейски или държавни средства за компенсация на фермери, които са на печалба“, подчерта Денков. И допълни, че по тази причина кабинетът не би могъл да приеме тези доводи.
Той изрази надежди, че до няколко дни преговорите с фермерите ще продължат. Още повече, че след наслагваните огромни проблеми в сектора, трупани през последните години, точно този кабинет работи усилено за промени в земеделското законодателство, каквито са исканията на голяма част от браншовите организации. Именно затова е важно да се постигне разбирателство, а това ще стане с продължаване на преговорите и подписването на меморандум. "Защото всеки ден с протести забавя възможността да бъдат подкрепени тези, които имат най-голяма потлебност от подпомагане", обясни още премиерът.
По повод искането за оставка на земеделския министър Кирил Вътев, повдигнато от друга част от сектора, Николай Денков определи посочените от тях доводи като изцяло несъстоятелни.