Европа протестира основателно, всички земеделски производители в момента са притиснати от високите разходи на стандартите, които изпълняват и от конкурентния внос от Украйна. Това заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред журналисти в Троянския манастир, където тържествено беше отбелязан празникът на свети Трифон, предаде БТА.
На въпроси за българската позиция в международен план, министърът посочи, че „България не е изключение, ние сме в абсолютно същата ситуация“. „Знаете, че петте най-близки до Украйна държави - Румъния, Унгария, Полша, Словакия и България, на практика са най-потърпевши от украински внос. Постарахме се максимално да предпазим нашия пазар от дъмпингов внос. Естествено, има и хора, които са заинтересовани това да се случва, но ние сме длъжни да си пазим и производителите“, обясни още Вътев. И добави, че има добър диалог със земеделските производители. "Между тях има разумни хора, има и такива, които искат на всяка цена да правят протести", заяви Вътев.
Ето какво стана на втората среща
Той съобщи, че в неделя от 15 часа ще се проведе третата поред среща между министър председателя Николай Денков и земеделски производители. „Има разбираем и обективен проблем, възникнал вследствие на това, че след приемането на бюджета изведнъж се появиха едни претенции за подпомагане вследствие на поредицата от кризи и най-вече загубите вследствие на войната в Украйна“. Вътев посочи, че сумата е набъбнала доста - става дума за 550 милиона лева. И след като бюджетът за 2024 г. вече е приет, а тази сума не е предвидена в него, без неговото преразглеждане няма как средствата да бъдат осигурени", добави земеделският министър.
„Ние не сме в битка, а сме в преговори. И днес, и утре Министерството на финансите правят пълни изчисления с информация от НАП. Проблем е, че за стопанската 2023 година все още няма отчети и отчетите ще се извадят за други предходни години, а в 2022 г. аграрният сектор е на свръхпечалба, докато в 2023 г. е на сериозна загуба. Целта е да се подпомогнат тези, които имат реална нужда, а не да се раздават на калпак", посочи Вътев.
Известно е, че зърнопроизводителите през последната стопанска година са на загуба заради скъпите торове, препарати за растителна защита и са засели, затова и те са засели най-скъпата реколта за последните поне 10 години. Сухото лято на 2023 година пък свали добивите, което вдигна много високо себестойността на производството. Като като добавим и вноса от Украйна, който не е на пазарни цени, секторът очевидно има нужсда от подкрепа, мотивира се министърът.
По повод продължаването на дерогацията за угарите, предложена вчера от Европейската комисия, министърът посочи, че тя е абсолютно приложима и необходима, защото във всички страни условията не са еднакви и не може да важат еднакви правила за всички.