Начало » Новини » Страната
22.01.2024 г.

При праг от 5 хил. лв. за кешови разплащания градинарите ще имат проблем с наредбата за рисковите стоки

Писмо от НБА до министъра на финансите Асен Василев
При праг от 5 хил. лв. за кешови разплащания градинарите ще имат проблем с наредбата за рисковите стоки

Снимка: sinor.bg

От името на управителния съвет на Националната био асоциация производителят Димитър Митев е изпратил писмо до министъра на финансите Асен Василев с молба да преразгледа две от въведените през 2024 г. нормативни промени, свързани с транспорта на плодове и зеленчуци (наредба Н-5 за условията и реда за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на България) и с намаляването на прага на кешовите разплащания от 10 хил. лв. на 5 хиляди лева. Мотивът на градинарите е, че двете промени не са съобразени със спецификата на производство на микро- и малките ферми, което силно ще затрудни тяхната дейност в реализацията на готовата продукция.

Голяма част от земеделските стопани са микро, малки и средни стопанства, които дори не са регистрирани по реда на ЗДДС. Те извършват продажба на собствена непреработена земеделска продукция в малки обеми, обикновено в периода на производство на самата стока. Продажбата на реколтата се извършва директно на полето и обичайната практика е да се плащат в брой, като тези сделки обикновено са до 10 хиляди лева. и се превозват в малки транспортни средства до 3 500 кг., четем в мотивите за искането.

"Предвид инфлационните процеси смятаме, че новият праг от 5 хил. лв. За разплащания в брой е твърде малък, още повече че има специален закон, който допуска плащане в брой на по-голяма сума", обясняват от асоциацията.

Градинарите подкрепят решението на финансовото министерство да включи транспорта на плодове и зеленчуци в контрола на стоките с висок фискален риск. В същото време обаче ще се появи допълнителна административна тежест, като от асоциацията са притеснени, че „рискуват значителна част от данъчно задължените лица да преминат в така наречената „сива икономика/сектор“ и да се увеличи корупционния натиск върху служителите в държавната администрация с цел заобикаляне или изцяло неспазване на установените правила”.

В писмото си от асоциацията предлагат следните промени в наредба H-5, които да направят изискванията поносими за малкия и среден бизнес. „Предлагаме, в текстовете на чл.13, да се направи разграничение между регистриран земеделски производител и търговец и да се създаде нова т.4, а досегашната точка 4, да стане т.5, а именно :

Чл. 13. (1) Разпоредбите на чл. 8 - 12 се прилагат в случаите, когато превозът се осъществява с транспортно средство с товароносимост над 3,5 тона, с изключение на превоз:

1. за крайно потребление;

2. между обекти на територията на страната, стопанисвани от лицето;

3. за обект/обекти, стопанисвани от различни лица на територията на страната, когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са с тегло до 500 кг или литра и/или стойността на стоките е в размер до 5000 лв. без данък върху добавената стойност, а когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са в мерна единица, различна от кг или литър - до 5000 лв. без данък върху добавената стойност;

4. (нова) за стоки на регистрирани земеделски стопани, които са част от анкетния формуляр на производителя и са с тегло до 3 500 кг. или литра и/или стойността на стоките е в размер до 10 000 лв. с включен данък върху добавената стойност;“

5.на течни горива, за които има задължение/са спазени изискванията за подаване на информация за доставките по реда на друг закон.

При праг от 5 хил. лв. за кешови разплащания градинарите ще имат проблем с наредбата за рисковите стоки
8440
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Открито писмо
Единен отпор на бизнеса срещу промените в контрола на стоките с фискален риск
Търси се диалог с финансовото министерство
Чорбаджийски: С наредбата за стоките с фискален риск не е спазено еврозаконодателството
Проверки съвмчестно с БАБХ
За за 5 работни дни данъчните са издали номера на 5 200 фирми, превозващи рискови стоки
Писмо до премиера
Овощари и зеленчукопроизводители също искат корекции в бюджета заради Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини