Начало » Новини » Страната
02.08.2024 г.

Единен отпор на бизнеса срещу промените в контрола на стоките с фискален риск

Открито писмо
Единен отпор на бизнеса срещу промените в контрола на стоките с фискален риск

Снимка: sinor.bg

Не само членовете на Националната лозаровинарска камара, а и представителите на още 13 браншови организации, членове на Националния съвет по храните (НСХ), са притиснати от административните тежести на промените в Наредба Н-5 от 29 септември 2023 г. , регламентиращаза условията и реда за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на РБългария (Наредба № Н-5). В открито писмо до премиера Димитър Главчев, вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и земеделския министър Георги Тахов ръководствата на 14 браншови организации от земеделието и преработвателната индустрия днес са изпратили отворено писмо, с което настояват за коригиране на последните изменения, защото създават огромен проблем на законово действащите фирми.

Публикуваме пълния текст на писмото, което е подписано от Асоциацията на месопреработвателите в България; Асоциацията на млекопреработвателите в България; Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България; Националната асоциация на млекопреработвателитем Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите; Националната лозаро-винарска камара; Сдружението на производителите на масла и маслопродукти; Сдружение „Храни и напитки България“; Съюза на българските мелничари; Съюза на пивоварите в България; Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци; Съюза на производителите на захар и захарни продукти; Спиритс България – Асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в България и Съюза на птицевъдите в България.

През последните няколко месеца ние, национално представителните организации, членове на Националния съвет по храните (НСХ), алармираме и обясняваме на компетентни институции за практически нерешимите проблеми и необоснованата административна тежест, вменени от новия фискален режим за стоките с висок фискален риск, който беше въведен от началото на 2024 година с изменението на ДОПК и разпоредбите на Наредба № Н-5 от 29 септември 2023 г. за условията и реда за осъществяване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на РБългария (Наредба № Н-5).

Въпреки множеството писма и срещи до този момент не сме получили реални обяснения и доказателства, че въведеният механизъм на свръхадминистративен контрол води до повишена събираемост и обективна практическа полза за фиска. Но едно е неоспоримо - въведената регулация представлява само допълнителна и ненужна административна тежест, а в някои случаи и неизпълнима. Затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да има реална практическа полза за осъществяваната контролна дейност от органите по приходите.

В края на април 2024 г. на проведената среща с Вас отново обяснихме проблема и с писмо (вх. № в МФ 63-00-69/25.04.2024 и в МЗХ № 62-197/25.04.2024 г.) поискахме среща със служебния министър на финансите за търсене на решения.

Въпреки поетия на срещата пред всички присъстващи и Вас ангажимент от Министър Петкова за провеждане на среща с всички заинтересовани, до настоящия момент не е проведена такава, няма промени и проблемите вместо да намират своето решение, ескалират ежедневно.

За съжаление вече повече от половин година от влизането в сила на наредбата и въпреки многобройните ни писма и проведените няколко срещи, на които всеки път поставяме и обясняваме проблемите, които в някои случаи правят регулацията практически неприложима, до момента не срещаме разбиране и чуваемост. Проблемите и трудностите, пред които са изправени изрядните производители, преработватели и търговци на храни не намират своето решение, а се задълбочават.

На практика единственото решение, което получихме на всички срещи от НАП е да „заобикаляме Закона“ като ползваме изключенията – да се транспортират суровини и продукция с камиони до 3,5 тона, тъй като реално няма практически варианти на полето да се остойности и претегли продукцията, за да се декларира съгласно изискванията на новия режим. Тези, които досега заобикаляха Закона и сега продължават да го правят, но за нас - представителите на отговорния бизнес в България, подобно „заобикаляне“ е неприемливо и недопустимо.

В тази връзка отново настояваме за ревизия на Закона, с която да се постигнат практически приложими и адекватни норми за бързооборотния сектор, в който работим.

През изминалата седмица проблемите ескалират в секторите, свързани със селскостопанската продукция и бяха поставени за пореден път на дневен ред от Националната лозаро-винарска камара. В отговор на напълно обоснованите искания и посочените конкретни, обективни проблеми и невъзможност да се работи ефективно, Националната агенция по приходите отново само повтаря какви са правилата и изключенията и че, тъй като „гроздето е стока с висок фискален риск, трябва да е в списъка с такива стоки“.

Уважаеми г-н Главчев, уважаема годпожо Петкова, уважаеми г-н Тахов,

Разпространената позиция на НАП до медиите във връзка с протестите на лозари и винопроизводители буди недоумение и притеснение у нас, защото това не е проблем само на един сектор, а на всички нас, за което сме информирали многократно. В позицията на НАП не се адресират проблемите и на практика те остават нерешима пречка пред хранителната индустрия. От изявлението на НАП става ясно, че „към момента няма постъпили сигнали за забавяне или спиране на производствените процеси в преработвателните предприятия, от което явно следва, че няма проблем“. Считаме, че държавата не отчита значимостта на сектор Храни – секторът, гарантиращ продоволствената сигурност на страната и нейните специфики. Следва ли да спрат производства, да фалират предприятия, за да бъдат предприети реални мерки за облекчаване на индустрията и осигуряване условия за нормалното й функциониране?

Ние, като национално представителни организации в сектор Храни подкрепяме действията на държавата срещу сивата икономика и нелоялни търговски практики, но не това да е за сметка на упражняване на административен произвол върху изрядните бизнес оператори.

Обръщаме се към Вас с молба за предприемане на действия в спешен порядък за ревизиране на неработещата законова и подзаконова нормативна уредба за фискален контрол, за да се гарантира продоволствената сигурност на страната чрез осигуряване на нормални условия за работа на бизнеса!

Очакваме Вашия отговор и покана за среща във възможно най-кратък срок. На разположение сме да излъчим наши представители за срещата в определен от Вас ден и час“.

Единен отпор на бизнеса срещу промените в контрола на стоките с фискален риск
5219
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Преди Кампанията за директните плащания
До 30% може да вдигате площите за сухоустойчиви сортове след 3-та година от поетия ангажимент
Преди Кампанията за 2025 г.
Промените при директните плащания ще се обсъждат до 14 февруари
Новите условия са достъпни за обществено обсъждане до 13 февруари
Кампания 2025 за директните плащания ще започне в началото на март
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
С промени в Наредба № 3 от 2023 г.
Регламентира се възможността за допълнителни проверки на площите с частични несъответствия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини