Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
01.12.2023 г.

Картофите в ЕС поскъпват, реколтата гние в наводнените ниви

Силното търсене вдигна двойно цените в Украйна на годишна база
Картофите в ЕС поскъпват, реколтата гние в наводнените ниви

Производителите на картофи в някои региони на Германия, Нидерландия и Белгия не могат да приберат реколтата заради обилните валежи, продължаващи вече няколко седмици, сочат данни на анализатори от нидерландската компания за финансови услуги търговия със селскостопански култури и фючърси De Vries & Westermann, цитирани от електронното издание AgrarHeute. „Само за няколко месеца тук паднаха 600 милиметра валежи. Не съм виждал нищо подобно през последните 10 години. Валеше дъжд почти всеки ден. Много картофи не могат да бъдат прибрани със селскостопанска техника заради калта. Реколтата гние в почвата”, заяви нидерландският фермер Лоран Гертс. Той преценява, че ще загуби около 10% от реколтата. НЕговият колега Хендрик Ян тен Кате изтъква, че настоящого положение ще доведе до финансови проблеми сред производителите.

Подобно е и положението в северна Франция, където за месец паднаха валежи колкото нормата за половин година, посочват фермери от Нор Па-дьо-Кале.

Селскостопанската камара на германската провинция Шлезвиг-Холщайн пък препоръчва на производителите своевременно да търсят семе за следвашата сеитба, тъй като настоящата обстановка влияе и на картофите за семе.

Анализатори коментират, че партиди свежи влажни картофи често се налага да бъдат продавани бързо, а това оказва натиск върху цените. Расте обаче броят на поръчките за картофи, вече прибрани за съхранение, което води до поскъпване на зеленчука в ЕС. Според техните прогнози цените ще се колебаят в относително широк диапазон. „Пазарът все повече ще се насочва към стока, която се продава от складовете, затова според експертни оценки на пазара постепенно щебъдат активирани цени от горния диапазон”, смятат от камарата.

Междувременно м Украйна производителите на картофи продължават уверено да повишават цените на продукцията си и тя вече е двойно по-скъпа спрямо същия период на миналата година, съобщават анализатори на електронното издание EastFruit. Участниците на пазара обясняват поредното поскъпване с нарасналото търсене от компаниите за търговия на едро и дребно, които продължават да купуват картофи за продължително съхранение. По думите на самите производители пък  не само силното търсене им помага да повишават цените, но и свиването на предлагането на картофи от малките стопанства, тъй като заради влошаването на метеорологичните условия повечето дребни производители нямат възможност да доставят продукцията си до пазара.

Благодарение на това само от началото на настоящата седмица цените на картофите са се повишили до 10-14 хривни (27-38 цента) за килограм, което е средно с 20% повече спрямо края на миналата работна седмица. При това участниците на пазара изтъкват, че поскъпването на картофите не е довело до спад в търсенето, поради което не изключват възможността през следващата седмица фермерите да предприемат поредните опити за повишаване на цените в този пазарен сегмент.

Картофите в ЕС поскъпват, реколтата гние в наводнените ниви
6014
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Отговор от МЗХ
Еврокомисията отвори кризисния резерв за България с 10,9 млн. евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини