На 18 ноември т.г. в социалната мрежа X (приемникът на Twitter) полският икономист и адвокат Карол (Чарлз) Олшановски, който следи развитието на селскостопанските и финансовите пазари, публикува анализ за огромните външни капитали, инвестирани в покупката на украинска земеделска земя до момента. Оказва се, че десетте най-големи притежатели на обработваеми парцели в житницата на Украйна са мултинационални корпорации. „Само че по-голямата част от техните печалби не постъпват в бюджета на окупираната държава, а отиват зад граница”, пише Олшановски.
В поста си икономистът изрежда всичките компании, повечето от които са офшорни (облагодетелствани с ниски данъци), и всички те притежават над 19 милиона декара земя. Три от тях са регистрирани в Кипър, 2 в Люксембург, 2 - в САЩ и по една - в Саудитска Арабия, Нидерландия и Украйна.
С най-много земя от 460 000 хектара е UkrlandFarming, чийто собственик е украинският олигарх О. Бахматюк, укриващ се от украинската правосъдна система, се посочва в анализа. Липсват официални данни за притежаваната от него земя, затова и размерът на собствеността му може да е доста над посочените хектари.
Втората най-голяма компания, притежател на украинска земя, е „Кернел”, притежаваща около 360 000 хектара. Собственик е олигархът А. Веревски, с около около 360 хил. хектара. Регистрация на ядрото на компанията, 90% е в Люксембург, дялове притежават също банки и фондове от САЩ и Европа.
MHP е третата компания, която е купила 340 хил. хектара, записани на името на олигарха Я. Косюк. Чуждестранни финансови институции също имат дял в компанията.
Четвърта е корпорацията TNA Corporate. Според съобщения в медиите компанията е трябвало да придобие около 200 хил. хектара земя от О. Бахматюк ( собственик на Ukrlandfarming).
Петата компания е NCH Capital - американски инвестиционен фонд. Занимава се основно със закупуване на земя. Притежава около 200 хил. хектара.
Шести е PIF Инвестиционен фонд, контролиран от кралското семейство на Саудитска Арабия. Чрез дъщерното си дружество SALIK те контролират около 200 хил. хектара земя.
На седмо място е Industrial Milk Company с основен собственик О. Петров, който притежава около 120 хил. хектара.
На осмо място е Agroton, притежавана от олигарха И. Журавльов, с 94 хил. ха.
На девето място е Astarta с около 90 хил. ха, с 40-процентен дял на олигарха Иванчук и 30% - дялове на канадската компания Firefax Financial.
Десета е Nibulon, с около 80 000 хектара. Собственик е A. Вадатурский (баща му е убит при руска ракетна атака през 2022 г.).
Олшановски пояснява, че данните за площта са цитирани от текущите финансови отчети на дружествата. Но в интернет могат да бъдат намерени много по-високи стойности за размера на притежаваната земя, защото изредените 10 комапнии притежават и редица дъщерни дружества.
Авторът на анализа е изпратил тази информация и на европейския комисар по земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски, за да сигнализира Европейската комисия, че немалка част от европейската подкрепа не е насочена единствено към украинските земеделски производители.
С поста си в мрежата X Войчеховски отговаря на Олшановски, че е запознат с тези числа, самият той наскоро ги е представил и пред ЕК. „Но за да могат тези големи латифундии да произвеждат зърно и други продукти, не са достатъчни само големите собственици. Необходими са и украински фермери, които да орат, сеят и прибират реколтата от тези чужди ниви”. Затова и европейската помощ отива към Украйна.
Олшановски обаче обяснява, че много често изпаднали във финансови проблеми украински фермери са притиснати от тези холдинги да продават земята си на тях. И така постепенно окрупняването става за сметка на изземването на собствеността от украинците.