Повече от 10 години България не е помръднала и на йота, за да изпълни поетия си ангажимент към Европейската комисия да възстанови неправомерно отпусната държавна помощ, извършена със заменките на огромни горски територии край Черноморието и зимните ни курорти на силно занижени цени, което отприщи огромен скандал с буквално подарените декари държавни гори, маскирани като горски заменки. Казусът стана актуален след вчерашното обсъждане в комисията по земеделие гори на парламента на становище по конституционно дело № 16/2023 г. за установяване на противоконституционност на § 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за горите, съобщи в интервю за националното радио депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България” Васил Тодев.
„Целта на делото е да се докаже, че по този начин е ограничено правото на собствениците да се възползват от собствеността, която притежават. Ако Конституционният съд се произнесе, че са нарушени правата на собствениците, би трябвало този параграф да отпадне. Но това означава България автоматично да бъде санкционирана от ЕК”, посочи още депутатът. Добрата новина е , че вчера депутатите отхвърлиха искането да отпадне забраната за застрояване на заменените гори.
„В края на октомври в Министерството на земеделието и горите е постъпил иск от страна на ЕК спрямо България за неизпълнение на поетия ангажимент за възстановяване на тази неправомерната държавна собственост. Това означава, че ние не сме успели в този период да решим проблема, което най-вероятно означава, че ще има допълнителни санкции спрямо България”. Това означава, че в рамките на 3 месеца страната ни трябва да разреши проблем, който е неглежирала цели 10 години.
Според Тодев проблемът има няколко страни. Първата - чрез заменките нашето общество е ощетено, а самите места са експлоатирани, въпреки че не могат да бъдат застроявани. От друга страна - сме ощетени и с това, че всички ние с данъците си ще трябва да плащаме санкциите, които ЕК ще наложи на страната ни”, обясни Тодев.