Оплетеният казус със скандалните заменки на 25 хиляди декара държавни гори по Черноморието и планинските ни курорти с частни имоти във вътрешността на сраната, от които за периода 2005- 2009 година държавата загуби близо един милиард лева, трябва да бъде решен, ако не от служебния, то със сигурност от следващия кабинет. Тази прогноза направи директорът на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев в интервю за програма „Хоризонт”.
Още с встъпването си на поста той се захвана сериозно с възстановяването на тези гори, тъй като, ако страната ни не възстанови загубите си от унизително ниските цени, по които тези заменки бяха извършени, Бъргария ще бъде санкционирана от съда на ЕС, защото това се води неправомерна държавна помощ, припомни Дунчев. Вариантите са два - или България да плати 1 милиард лева, каквато е разликата между цената на заменките и пазарните цени на горите по онова време, или новите притежатели на имотите да разтрогнат сделките, като си получат старите гори и върнат държавните.
Остава и партиите да се съгласят с новия закон
Проблемът беше поставен от Еврокомисията, която разпореди на родните власти да възстановят парите си по всичките 132 заменки, извършени след 2007 г., след като България стана членка на Европейския съюз. „До този момент само петима съвестни притежатели на подобни гори са върнали държавните парцели и отново са възстановили старата си собственост”, посочи Дунчев. И допълни, че разтрогването на останалите 127 договори е единственият реалистичен вариант България да си върне най-ценната част от българската гора, особено по морето, където има 3 хиляди декара самозалесили се степни дюни в резервата „Камчийски пясъци” и прилежащите територии, които сега са частна собственост.
Проблемът е,че при първите заменки преди 16 години схемаджиите плащаха за декар гора по морето - забележете, под един лев, докато реалната пазарна цена е надхвърляла 100 лева. И това пролича от последващите сделки с тези имоти, когато агенциите за недвижими имоти предлагаха същите парцели вече по пазарни цени. Именно този сигнал към Европейската комисия насочи вниманието на Брюксел към скандалните български заменки, в резултат на което последваха и сънкциите към страната ни, припомни шефът на агенцията по горите.
Той изрази силната си увереност, че проблемът със заменките ще бъде решен, още повече че въпросът няколко пъти е поставян и в Европейския парламент.
В тази връзка Дунчев посочи необходимостта новите партии в 46-я парламент да се обединят и законово да въведат изискване за разтрогването на сделките, като собствениците получат старите си гори, предложени от тях при заменките.