Повечето фермери от Добруджа тази есен ще изплатят над два пъти по-ниски ренти от миналите години, което се дължи на затворения пазар и невъзможността да реализират реколтата си. Това съобщи за Синор.бг председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова, като припомни, че договорите за наем, подписвани от земеделците в региона, почти масово са обвързани с количеството ожънато и изтъргувано зърно – пшеница, ечемик, царевица или слънчоглед.
„Рентата, която плащаме, съставлява 30% от реализираната продукция, затова и тази година за декар ще бъдат изплатени между 30 и 60 лв. на дка”, посочи Жекова. Само тези собственици на земя, които са се споразумели с фиксирана сума за наема, ще получат договорения размер, посочи председателят на съюза.
Припомняме, че през последните години таванът на рентите в този регион надхвърли 150 лв. за дка. Миналата година най-големите наеми бяха плащани в Балчишко - 157 лв., Генерал Тошевско – 128 лв. и Добричко – 129 лв.
По време на протестите през септември т.г. зърнопроизводителите предупреждаваха обществеността, че заради дъмпинговия внос от Украйна няма да успеят да продадат слънчогледовата си реколта. Въпреки меморандума, подписан с правителството, голяма част от производителите на олио предпочетоха по-евтиното вносно семе, в резултат на което българският слънчоглед не беше изкупен навреме, каквито бяха очакванията.
В същото време браншът продължава да е притиснат и от сушата в Североизточна България, където тази есен не паднаха дъждове с икономическо значение. „Миналата година по това време имаше поне малък валежен период, който ни спаси и посевите успяха да поникнат. Сега ситуацията е изключително тежка – има колеги, които са засели преди 20 дни, но полетата им са напълно сиви”, посочи още Жекова. Именно затова и браншът е категоричено, че и тази стопанска година ще повтори предишната. И понеже растенията не могат да се развият в оптималните срокове, на земеделците ще им се наложи да намаляват обработките. „Ще прилагаме минимални обработки, за да не вредим на почвите”, обясни още Радостина Жекова.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова