Според последните изчисления на производствените разходи и цените на производител в сектора на биологичното производство производителите в Германия са получили средно 60,36 цента за килограм биологично мляко през отчетната 2022/23 година. Производствените разходи обаче, възлизат на 68,95 цента/кг. Това означава, че фермерите са останали с отрицателен приход в размер на 12 %., констатират от Европейския млечен борд.
През въпросната отчетна година производителите на биологично мляко са получили средно 71,63 цента/кг (60,36 цента/кг чрез цената на млякото и 11,27 цента/кг под формата на субсидии). Като се има предвид, че разходите за производство и общите оперативни разходи възлизат на 55,92 цента/кг след приспадане на приходите от продажбата на добитък, реалният доход на фермерите е бил едва 15,71 цента/кг биологично мляко. Това е само 65 % от дохода, който би бил задоволителен въз основа на приложимите колективни трудови договори. Този размер на печалба е изчислен въз основа на средно почасово заплащане от около 25 евро (включително вноските на работодателя). В светлината на тези факти лозунгът за социална и икономическа устойчивост на производството на биологично мляко не отговаря на действителността.
Данните за разходите за производство на мляко в германския сектор на биологичното производство се събират от Бюрото за социология на селските райони и селското стопанство (BAL) и се актуализират ежегодно.
Индекс на маркерите за мляко за биологично мляко
Индексът на млечния маркер за биологично мляко (Bio-MMI) илюстрира развитието на разходите за биологично производство на мляко. За отчетната 2022/23 г. ММИ за биологично мляко е 103, което означава, че производствените разходи на германските производители на биологично мляко са с 3 пункта по-високи, отколкото през базовата 2015 г. (2015 г. = 100). За сравнение, ММИ за биологично мляко през отчетната 2016/17 г. е бил 94, което означава, че разходите са се увеличили с 9 индексни пункта през този период.
Съотношение цена-разходи
Съотношението цена-разходи показва до каква степен цените, плащани на производителите, покриват разходите за производство на мляко в биологичните млечни ферми. За отчетната 2022/23 г. производителите са били в състояние да покрият само 88 % от производствените си разходи чрез цената на млякото, това означава, че недостигът на приходи е бил 12 %, обобщават от Европейския млечен борд.