Начало » Новини » Страната
14.11.2023 г.

Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE

Биоразнообразие и енергийна ефективност
Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE

Големи колонии с лешояди кръжат над Арда край село Маджарово Снимка: sinor.bg

Европейската комисия одобри днес финансиране за 171 нови проекти по програмата LIFE за околна среда и климат на обща стойност над 396 милиона евро. Пет от тези проекти са български и се отпускат в следните направления - природа и биоразнообразие, кръгова икономика и качество на живот, смекчаване на последиците от климатичните промени и преход към чиста енергия.

Първият български проект е за възстановяване на брадатия лешояд и укрепване на успешно възстановената популация на черния лешояд в България (Bearded Vulture LIFE). С него ще бъдат надградени резултатите от предишни проекти по LIFE в България с цел възстановяване на ареала на брадати и черни лешояди на Балканите чрез стратегическо повторно въвеждане на автохтонни популации, което ще помогне за възстановяване на генетичния поток между Западна Европа, Африка и Азия.

За възстановяване на популацията на черния лешояд в Източните Родопи 

Вторият проект е за прилагаен на холистичен подход за управление на отпадъците в прехода към кръгова икономика (LIFE HA2WASTE). С този проект ще се използва новаторски подход за управление на отпадъците в отговор на амбициозните цели, поставени от политиките за кръгова икономика и управление на отпадъците на ЕС и България. Консорциумът ще работи по управление на битовите отпадъци, при които има депониране. Проектът има за цел да покаже как традиционното изхвърляне на отпадъци в България може да бъде заменено с нови схеми за събиране и рециклиране на отпадъци от врата до врата. Ще се предоставя пряка подкрепа на общини, заинтересовани страни и граждани, които ще бъдат запознати с устойчивото потребление, превенцията и разделното събиране на отпадъците. Ще се насърчават устойчивото потребление и разделното събиране на отпадъци с участието на местните власти, бизнеса и гражданите.

Третият проект е за финансови схеми за предоставяне на иновации в енергийното обновяване (INSPIRenov). Екипът на проекта създава инструменти в подкрепа на финансовите механизми за обновяване на жилищни сгради и Националния фонд за декарбонизация. Тези стратегии за обновяване за постигане на енергийна ефективност, съчетани с подходящи финансови продукти, напълно отговарят на ангажиментите по линия на ЕС.

Четвъртият проект е за предоставяне на непрекъснати услуги за ефективно обновяване на жилищата за постигане на енергийна ефективност (SHEERenovPlus). Екипът на проекта предлага практическа реализация на предварително разработения модел за цялостно обновяване на дома и цели да даде тласък на мащабното енергийно обновяване в жилищния сектор. Освен София, още пет големи града ще бъдат включени в проекта, получил институционална подкрепа от министерства, държавни агенции, общини и професионални сдружения.

Петият проект е за откриване на Център за услуги за сътрудничество между заинтересованите страни и платформа за ускорено обновяване на домове в област Пловдив (MultiHome). Проектът цели да ускори жилищното обновяване в Пловдивска област чрез създаване на център за услуги и специализирана платформа, като е  включено сътрудничество с местни власти, собственици на жилища, доставчици на ремонтни услуги и финансови органи. Предвидени са също обмяна на знания и популяризиране на модерни решения за обновяване. Проектът ще постигне значителни икономии на енергия, намаляване на въглеродните емисии и инвестиции.

Програмата LIFE функционира от 31 години и досега е съфинансирала над 6 000 проекти, които допринасят за постигането на целите на Европейския зелен пакт. Европейската комисия увеличи финансирането за програмата с почти 60% за периода 2021-2027 г., с което то достигна 5.43 милиарда евро. Безвъзмездните средства, финансирани по LIFE, се управляват от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA).

Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE
4549
 

Последни материали
Виж
Повишаването на цените е неизбежно при оскъпената суровина и очаквания внос
Ще правим вино от червените сортове грозде след измръзването на белите
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Иззети са 49 моторни превозни средства и 23 моторни триона
Горските отчетоха близо 10 на сто ръст на проверките на полугодието
Скъпо излезе само малко количество, закупено чрез частна сделка
Южна Корея се запасява усърдно с по-евтина фуражна царевица на търгове
При проверка на БАБХ, МВР и ДАНС в северна България на 24 юли
Иззеха неразрешени продукти за растителна защита от търговци и фермери
Свързани материали
Виж
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Общественото обсъждане тече до 18 юли
До 30 септември 2025 г. се удължава срокът за изпълнение на проектите по подмерки 4.1 и 4.2
Университет Бокони/EconPol Europe
Приблизително 100 милиарда евро от финансирането по програма „Хоризонт“ са изхарчени грешно
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Три ведомства сключиха споразумение за подкрепа на бъдещите хидростроителни инженери
МЗХ удължава сроковете за изпълнение на договорите по подмярка 4.1 и подмярка 6.4.1 от ПРСР 2014–2020 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини