Начало » Новини » Страната
14.11.2023 г.

Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE

Биоразнообразие и енергийна ефективност
Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE

Големи колонии с лешояди кръжат над Арда край село Маджарово Снимка: sinor.bg

Европейската комисия одобри днес финансиране за 171 нови проекти по програмата LIFE за околна среда и климат на обща стойност над 396 милиона евро. Пет от тези проекти са български и се отпускат в следните направления - природа и биоразнообразие, кръгова икономика и качество на живот, смекчаване на последиците от климатичните промени и преход към чиста енергия.

Първият български проект е за възстановяване на брадатия лешояд и укрепване на успешно възстановената популация на черния лешояд в България (Bearded Vulture LIFE). С него ще бъдат надградени резултатите от предишни проекти по LIFE в България с цел възстановяване на ареала на брадати и черни лешояди на Балканите чрез стратегическо повторно въвеждане на автохтонни популации, което ще помогне за възстановяване на генетичния поток между Западна Европа, Африка и Азия.

За възстановяване на популацията на черния лешояд в Източните Родопи 

Вторият проект е за прилагаен на холистичен подход за управление на отпадъците в прехода към кръгова икономика (LIFE HA2WASTE). С този проект ще се използва новаторски подход за управление на отпадъците в отговор на амбициозните цели, поставени от политиките за кръгова икономика и управление на отпадъците на ЕС и България. Консорциумът ще работи по управление на битовите отпадъци, при които има депониране. Проектът има за цел да покаже как традиционното изхвърляне на отпадъци в България може да бъде заменено с нови схеми за събиране и рециклиране на отпадъци от врата до врата. Ще се предоставя пряка подкрепа на общини, заинтересовани страни и граждани, които ще бъдат запознати с устойчивото потребление, превенцията и разделното събиране на отпадъците. Ще се насърчават устойчивото потребление и разделното събиране на отпадъци с участието на местните власти, бизнеса и гражданите.

Третият проект е за финансови схеми за предоставяне на иновации в енергийното обновяване (INSPIRenov). Екипът на проекта създава инструменти в подкрепа на финансовите механизми за обновяване на жилищни сгради и Националния фонд за декарбонизация. Тези стратегии за обновяване за постигане на енергийна ефективност, съчетани с подходящи финансови продукти, напълно отговарят на ангажиментите по линия на ЕС.

Четвъртият проект е за предоставяне на непрекъснати услуги за ефективно обновяване на жилищата за постигане на енергийна ефективност (SHEERenovPlus). Екипът на проекта предлага практическа реализация на предварително разработения модел за цялостно обновяване на дома и цели да даде тласък на мащабното енергийно обновяване в жилищния сектор. Освен София, още пет големи града ще бъдат включени в проекта, получил институционална подкрепа от министерства, държавни агенции, общини и професионални сдружения.

Петият проект е за откриване на Център за услуги за сътрудничество между заинтересованите страни и платформа за ускорено обновяване на домове в област Пловдив (MultiHome). Проектът цели да ускори жилищното обновяване в Пловдивска област чрез създаване на център за услуги и специализирана платформа, като е  включено сътрудничество с местни власти, собственици на жилища, доставчици на ремонтни услуги и финансови органи. Предвидени са също обмяна на знания и популяризиране на модерни решения за обновяване. Проектът ще постигне значителни икономии на енергия, намаляване на въглеродните емисии и инвестиции.

Програмата LIFE функционира от 31 години и досега е съфинансирала над 6 000 проекти, които допринасят за постигането на целите на Европейския зелен пакт. Европейската комисия увеличи финансирането за програмата с почти 60% за периода 2021-2027 г., с което то достигна 5.43 милиарда евро. Безвъзмездните средства, финансирани по LIFE, се управляват от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA).

Български проекти ще бъдат финансирани по екопрограмата LIFE
4482
 

Последни материали
Виж
Спрямо споразумението за свободна търговия от 2016 г. обаче квотите растат
ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна
Сушата обаче влошава състоянието на царевица точно преди опрашването
Жътвата на пшеницата и ечемика във Франция върви изпреварващо
Окрупняването в сектора продължава през последните 10 години
Поголовието от свине и говеда в Германия спада заедно с броя на фермите
Ниските цени правят производството му нерентабилно
Сушата унищожи и тазгодишната реколта български боб, вносът е 90 на сто
Доклад на Синор.БГ
Законопроектът за агрохранителната верига е като Ферари без двигател. Няма да запали!
Изгорели са 7 от общо 122 декара с пшеница в блока
Разследват пожар в житен блок край монтанско село за умишлен палеж
Свързани материали
Виж
Университет Бокони/EconPol Europe
Приблизително 100 милиарда евро от финансирането по програма „Хоризонт“ са изхарчени грешно
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Три ведомства сключиха споразумение за подкрепа на бъдещите хидростроителни инженери
МЗХ удължава сроковете за изпълнение на договорите по подмярка 4.1 и подмярка 6.4.1 от ПРСР 2014–2020 г.
Младите фермери ще са на фокус в програмата
Земеделският министър на Полша е поканил на среща колегите си от ЕС
Турция раздава безплатно до 30 разплодни говеда по мащабна програма за развитие на животновъдството
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини