Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.11.2023 г.

Подгответе целогодишните малини за зимуване!

Практика
Подгответе целогодишните малини за зимуване!

Малиновите градини до старопланинската хижа Тръстеная Снимка: sinor.bg

Есенното захлаждане слага край на узряването на ремонтантните (целогодишно цъфтящите) малини, които могат да плододават до настъпване на студовете. Ноември е времето, когато трябва да ги подготвим правилно за зимуване, защото от това ще зависи до голяма степен следващата реколта.

Малината обикновено е храст с двугодишни надземни и многогодишни подземни части. Почти цялата коренова система е разположена в повърхностния почвен слой, на дълбочина до 30 см. Върху коренището и страничните му разклонения се образуват придатъчни пъпки, от които се развиват както странични издънки, така и коренови разклонения.

Ремонтантните сортове малини се режат според предпочитанията за плододаване и сортовите особености – те могат да дават плодове един или два пъти в годината.

При еднократно плододаване се реже всичко до основи

Същността на технологията на отглеждане на ремонтантните малини при еднократно плододаване е ежегодно да се изрязва и премахва цялата надземна част на растението. В този случай се получава по-голяма реколта, но еднократно през годината и плодовете обикновено узряват по-късно. Когато приключи плододавнето, се прави резитба и тя по-често е есенна. Може и през пролетта, но трябва да бъде непосредствено след снеготопенето, но преди началото на вегетацията.

Есенната резитба може да се прави и при вече замръзнала почва – това не създава проблеми. Срезовете се правят според нивото на земята, без да се оставят никакви пънчета, ако това е възможно. При неравна повърхност, която не позволява на ножицата да достигне по-ниско, тогава е допустима височина от 2-3 см.

След презимуване започва интензивен растеж на нови стъбла, като слабите и не добре развити се премахват своевременно.

Цъфтежът започва през юни или юли (зависи от региона), а през август – септември и дори октомври, малините дават висококачествена реколта. Има ранни сортове ремонтантни малини.

За плододаване през цялото лято

Ако предпочитаме по-малко, но по-продължително плододаване при целогодишните малини, правим резитба, както при обикновените сортове. Тогава ще плододават два пъти в рамките на вегетационния период – рано през лятото и през есента.

Важно е да се направи предзимно зарядно поливане, за да се предотврати изсушаване на корените при замръзване. Какво количество вода е необходима – зависи от състоянието на почвата. След абсорбиране на влагата може да се покрие с органична материя – хумус или угнил компост и малините ще са готови за зимуване.

Ако температурата на въздуха остане устойчива в рамките на +5-7 градуса по Целзий, но има все още неузрели плодове, тогава няма смисъл да ги чакаме. По-добре е да отрежем тези стъбла и да ги поставим във вода у дома като букет. В рамките на 7-10 дни плодовете ще започнат да узряват и ще имат обичайния си цвят, аромат и вкус.

Отличителни качества на ремонтантните малините

Плодовете на ремонтантните малини са по-плътни от тези на обикновените. Отличават се с по-голяма трайност и транспортируемост. Имат по-ярко изразен аромат и вкус, но колко сладки ще бъдат малините зависи от региона и конкретните условия – колкото е по-топло и слънчево, толкова по-сладки са плодовете.

Ако се отглеждат всяка година за еднократно плододаване ремонтантни сортове и с резитба до основата на издънките, тогава храстите се оздравяват – няма натрупване на неприятели и болести. Няма и измръзване на стъблата през зимата от студовете, защото просто ги няма.

Сортове ремонтантни малини

Ремонтантна малина сорт „Люлин” е нискорастяща с интензивно червен цвят и много родовита; малина „Жаклин” е нов ремонтантен американски сорт с тъмно червени плодове; „Русилва” – швейцарски сорт с едри червени кръгли плодове; малина „Химботоп” – швейцарски високодобивен сорт (доходността от едно растение може да достигне 3 кг); „Жълта Сугана” и „Алпин Голд” са сортове с жълти плодове; „Амбер” е ремонтантен сорт с жълт цвят и без бодли; „Полана” е високопродуктивен червен полски сорт.

Пазарът предлага ежегодно нови сортове ремонтантни малини с различни характеристики, а дали ще плододават един или два пъти годишно, зависи от резитбата.

Подгответе целогодишните малини за зимуване!
44432
 

Последни материали
Виж
България успешно е приключила процедури за износ на български селскостопански продукти в Ирак
По искане на бранша
Вместо от 1 юли 2025 г. фермерите ще вписват проведените от тях пръскания след януари 2026 г.
Анализ Институт за пазарна икономика
Фермерите са на 4-то място по търсене на кадри, завършили земеделско училище
Конкурс за „Най-добро домашно вино“
Трифон Зарезан в Лясковец - наздравица, почерпка и зарезанско хоро
Приходите скочиха с 20 на сто при доста по-скромен ръст на количествата
Украйна спечели близо 1 милиард долара от износа на птиче месо за година
Нормативни промени
До 70 на сто от премиите за застраховки ще се покриват от Стратегическия план
Свързани материали
Виж
Рак на корените на малината - установяване и мерки
Очертава се и свиване на производството, включително в Сърбия и Полша
Търсенето на замразени малини намалява в световен мащаб
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Свитото предлагане и поскъпването и на останалите плодове подхранват ръста
Цените на малините в Украйна са 4 пъти над миналогодишните
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
Мнението на бранша
Петков: Само мегаагенция може да организира изваляването на облаците от Черно море над Добруджа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини