Министерството на енергетиката е инициирало изменения в двата основни закона - за енергията от възобновяеми източници и за енергетиката. Промените съдържат конкретни предложения за въвеждане на нови пазарни участници като активни потребители, граждански и енергийни общности, общности за възобновяема енергия и други. Това съобщи заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова на конференцията на тема „Децентрализирано снабдяване с ВЕИ енергия. Опитът на Германия и възможностите в България“, която се проведе в София.
Целта на държавата е да осигури децентрализирано снабдяване с възобновяема енергия, което би подобрило конкурентоспособността на българската икономика, за осигуряване на постоянни и стабилни доставки на енергия за гражданите и бизнеса.
Министерството на енергетиката мобилизира съществен финансов ресурс в подкрепа на общините за изпълнение на редица проекти, които са свързани с оползотворяване на възобновяема енергия, отбеляза Ива Петрова. По нейните думи, в рамките на управлявани от Министерството програми, са подкрепени пилотни проекти на общините за сгради с нулево потребление, както и такива, които водят до съществено спестяване на енергия в уличното осветление и за оползотворяване на геотермална енергия в общински сгради - училища, ясли, детски градини.
В изказването си пред участниците във форума Ива Петрова изтъкна още, че в Интегрирания план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021 - 2030 г. има ясна цел за 27 процента дял от възобновяемата енергия в крайното потребление до 2030 година. "Тази цел в момента е в процес на актуализация в контекста на повишена амбиция на европейско и национално равнище", допълни заместник-министърът като отбеляза, че критичен участник в нейното постигане са общините и активните потребители.
За нас е от изключителна важност да бъдат създадени подходящи условия и възможности за насърчаване на съвместни бизнесдейности между български и германски компании и институции в тази област, каза още заместник-министър Петрова. Акцент бе поставен и върху активното сътрудничество между България и Германия в областта на енергетиката, както на институционално, така и на корпоративно равнище. Германия е важен енергиен партньор на България и има редица германски енергийни компании, които развиват успешен бизнес в страната ни, заяви Ива Петрова и подчерта значението на Германо-българската индустриално-търговска камара за задълбочаването на сътрудничеството между двете страни.
Организатор на международния форум събитие е Германо-Българската индустриално-търговска камара в партньорство с Die energiewaechter GmbH, което предоставя възможност за срещи между български и германски експерти и компании, предлагащи ефективни решения за децентрализирано снабдяване с енергия от ВЕИ в индустрията, селското стопанство и общините. Конференцията се провежда в рамките на „Експортната инициатива Енергия“ на германското Федерално министерство на икономиката и опазването на климата.