Начало » Новини » Света
29.04.2024 г.

ЕК с препоръки към България в областта на енергетиката и климата

Важно!
ЕК с препоръки към България в областта на енергетиката и климата

Снимка: sinor.bg

Европейската комисия публикува днес оценка на проекта на актуализирания национален план в областта на енергетиката и климата на България, като отправи препоръки за активизиране на дейностите, свързани с договорените цели за изпълнение до 2030 г. Подобна оценка е насочена и към Полша. Преди днешното решение аналогични задачи ЕК препоръча и на други 24 държави членки, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Миналата седмица ЕК приключи производства за установяване на нарушения, образувани през декември м.г. срещу България и Полша за това, че не са представили своите планове.

Плановете са ключови инструменти за постигане на целите в областта на енергетиката и климата за 2030 г., които трябва да бъдат изпълнени на национално равнище за прилагане на законодателството, свързано с Европейския зелен пакт. През декември 2023 г. в съобщение за оценка на съвкупното въздействие на проектите за планове Комисията установи, че кумулативният ефект (с натрупване) от изпъленнието на проектите е недостатъчен, за да се намалят нетните емисии на парникови газове с най-малко 55 % до 2030 г., както се изисква от законодателния пакет „Подготвени за цел 55“. Комисията представи препоръки на държавите членки за това как да актуализират и съгласуват плановете си за постигане на общите ни цели.

От държавите членки, включително и България се изисква да представят своите окончателни актуализирани планове до 30 юни 2024 г., като се вземат предвид препоръките и индивидуалните оценки на ЕК. Затова и от ЕК отново призовават всички държави членки да увеличат усилията си за намаляване на емисиите на парникови газове и да се подготвят по-добре за по-широко използване на възобновяемите енергийни източници и за подобряване на мерките за енергийна ефективност. Насърчават се и допълнителни мерки за овластяване на потребителите, подобряване на енергийната сигурност и стимулиране на конкурентоспособността на европейската промишленост.

ЕК с препоръки към България в областта на енергетиката и климата
3754
 

Последни материали
Виж
МЗХ определи авансово обезщетение от 200 лв. на животно при огнище на шарка, изплащането ще става в рамките на седмица
ДФЗ предупреждава
Всички срокове, важни да се спазват през 2025 и 2026 г., за да получите субсидиите си
ДФЗ публикува важни срокове за Кампания 2025
Неприятели
Нощенките оставят дълбоки следи в доматите
Решения на Министерския съвет
Приети са новите такси за изваждане на пасищата от постоянно затревените площи
Решения на Министерския съвет
Неочаквано МС отложи учредяването на държавното дружество „Магазини за хората“
Свързани материали
Виж
Кирова обяви, че е в конфликт на интереси
Активисти поискаха контрол върху проекти за ВЕИ от депутат Росица Кирова, която ще строи ветропарк
Над 1 млн. лв. са получили 274 земеделски стопани през 2024 г.
2 млн. лева получават картофопроизводителите за борба с вредителите
МЗХ иска обществен дебат
Депутати обсъждат днес мораториум на ВЕИ върху земеделски земи
ПРСР 2014-2020 г.
От днес до 11 октомври приемат проекти за ВЕИ - с бюджет от 52,8 млн. лв.
Съвети за градинря
Ползите от земните червеи – „миньорите“ в почвата
WWF с анализ на потенциала за ВЕИ в нарушени и урбанизирани терени
България планира да добива 20 гигавата енергия от възобновяеми източници до 2050 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини