Европейският парламент се стреми към въвеждане на нови политики, които да насърчат обновяването на поколенията в земеделските стопанства и да подобрят доходите и качествота на живот за фермерите и техните семейства. През 2020 г. 57,6 % от ръководителите на земеделски стопанства са били на възраст най-малко 55 години, а приблизително само 12% от ръководителите на земеделски стопанства са били на възраст под 40 години.
В тази връзка на 19 октомври евродепутатите приеха резолюция за обновяването на поколенията в земеделските стопанства на ЕС, приета с огпомно мнозинство от 447 гласа „за”, 14 гласа „против” и 7 гласа „въздържал се”, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
Достъп до земя за млади земеделски стопани
В приетия текст се посочва, че младите земеделски стопани са два до три пъти по-застрашени от отхвърляне на молби за заем за започване или разширяване на земеделския си бизнес. Ето защо депутатите предлагат те да получават нисколихвени кредити, с подкрепа за първата вноска по заема. Предвиждат се и допълнителни консултации за начинаещите фермери.
Високата цена и ниската наличност на земя са друга пречка, посочена в резолюцията. Поради това депутатите призовават Еврокомисията да оцени възможността за действия на ниво ЕС, включително чрез законодателни инструменти, така че да се подобри функционирането на националните пазари на земеделска земя. Целта е младите земеделски стопани да имат лесен достъп до земя и да допринесат за решаване на проблемите с концентрацията на земя и заграбването на земя.
Ще бъде създадена обсерватория на ЕС за земеделската земя, която да следи тенденциите и цените за продажба и наемане на земя, за да се осигури по-голяма прозрачност на сделките със земя в ЕС.
Финансова подкрепа и целенасочено законодателство
В резолюцията се призовава за национални стратегии за насърчаване на смяната на поколенията, включително финансова подкрепа за прехвърляне на земя и пенсионна защита. Страните от ЕС трябва също така да създадат длъжност на посредник за наследяване на стопанства, който да предоставя насоки при прехвърляне на стопанства от едно поколение на следващото.
И в България работят за лесен достъп на животновъди до пасищата
Политиките на ЕС и националните политики следва да бъдат съобразени с нуждите на младите земеделски стопани, казват членовете на ЕП и предлагат Комисията да гарантира, че тези нужди са отразени в оценките на въздействието на новите политики.
Обучение и интернет в селските райони
Членовете на ЕП подчертават, че младите земеделски стопани са по-склонни да прилагат нови технологии и да прилагат устойчиви земеделски практики. Ето защо в резолюцията се подчертава необходимостта от осигуряване на достъп на младите земеделски стопани до надежден интернет, както и до обучение по цифрови умения, бизнес планиране или иновативни практики.