Изложение за българското розово масло ще бъде представено в Европейския парламент (ЕП) в Брюксел в началото на идната седмица, обяви кметът на Казанлък Галина Стоянова при откриването на Национална конференция с фокус върху равенството между половете, цитирана от Българската телеграфна агенция. Стоянова уточни, че целта е на място членовете на ЕП да бъдат запознати с качествата и с начина на производство на продукта, за да не попада той под ограниченията за класификация като химическо вещество, които бяха предложени от Европейската комисия. На място ще бъде представена инсталация за производство на розова вода и ще бъде разказано подробно за процеса, посочи тяа.
На представянето ще присъства и розопроизводителят и собственик на дестилерия Симеон Георгиев. Целта е на място всички евродепутати да имат възможност лично да се убедят в това, че розовото масло е напълно органичен продукт, който по никакъв начин не е вреден за човешкото здраве, а производството му не включва използването на никакви химикали.
Кметът на Казанлък изрази надежда това представяне да повлияе върху предстоящото през септември гласуване на Комисията по екология в ЕП относно статута на розовото масло.
Предизвикателствата пред парфюмерийния сектор на фона на предложените от ЕК промени в регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали (CLP) бяха в центъра на международен форум, който се състоя в Казанлък през май тази година. „Ароматната индустрия е залегнала дълбоко в европейската култура и е част от историята на икономическия и иновационен успех на Европа. Искаме много просто да е обяснено, че изделието излиза от Розовата долина и достига до цял свят. Розовият цвят е идентификационният код на България пред света", изтъкна тогава Стоянова.
От БТА припомнят, че в края на юни в последния ден на шведското председателство на Съвета на Европейския съюз държавите-членки на ниво Комитет на постоянните представители КОРЕПЕР 1 одобриха законодателно предложение, което запазва досегашния подход за класифициране на етеричните масла. Във връзка с предложения от ЕК Регламент за изменение на законодателството относно класификацията, етикетирането и опаковане на вещества и смеси съветът прие аргументите на България и още 7 държави-членки за трудностите при приемане на предложения подход и включи клауза за преглед на розовото масло, изискваща нови анализи от ЕК, които да бъдат проведени през следващите 4 години.