Българските земеделски производители остават под огромен натиск заради високата себестойност на продукцията и ниската изкупна цена на зърното, затова евентуално прекратяване на забраната за внос на основни стоки от Украйна е неприемлив вариант. Това е позицията на Националната асоциация на зърнопроизводителите, изразена днес от председателя на организацията Илия Проданов по повод искането на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България за евентуално вдигане на ветото. Становището е изразено пред агри.бг и е разпратено от НАЗ до останалите медии.
Проданов припомня, че огромен проблем за фермерите остават и влошените климатични условия, които водят до свиване на добивите. В същото време количествата непродаден слънчоглед от старата реколта е около 600 000 – 700 000 т и пазар за него няма. „Към това количество като се прибави и очакваната нова реколта в размер на 2,2 млн. тона, около 3 млн. тона слънчоглед ще бъдат на разположение на преработвателите. Дори да се наложи внос, той ще бъде много късно и то преди другото лято“, обяснява още фермерът.
Слънчогледът не е борсова стока, затова и пазарната цена при него е изключително хипотетично понятие, припомни Проданов. Припомняйки, че продажбите на маслодайно семе в момента стават на около 750 лв./т. Старата реколта е със себестойност около 1000 лв./т, а новата по изчисления на НАЗ ще бъде с доста по-висока цена, защото добивът е много нисък. Така че браншът ще продължи да реализира семето на загуба.
„Ако влезем във варианта отпреди забраната, ние просто ще бъдем заринати с украински слънчоглед. През тази година всички усилия на земеделските производители в Украйна са насочени към слънчогледа, понеже е с най-ниска себестойност на декар. Тамошните производители очакват близо 14 млн. тона продукция“, посочва още Проданов.