В редовния си месечен отчет за юли анализаторите на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) понижиха в най-голяма степен прогнозата си за добивите от слънчоглед в държавите-членки на Европейския съюз като цяло – до 2,12 тона от хектар от предвижданите 2,21 тона от хектар през юни. Ако очакванията им се оправдаят, добивите от слънчоглед в ЕС ще останат с 5% под средния показател за последните 5 години. При това най-силен спад в добивите се очертава в Румъния.
Като основна причина за влошаването на очакванията се посочват по-сухото от обичайното време, регистрирано в голяма част от западна, централна и северна Европа. В някои от посочените регионинеблагоприятното въздействие на ограничените запаси от влага в почвата бе подсилено от по-високите от традиционните температури.
Освен това недостатъчните валежи и по-топлото от обичайното време се отразяват зле на засетия през пролетта ечемик, като прогнозата за добивите от него е понижена с 3% спрямо направената преди месец до 3,62 тона от хектар. Ако тя се оправдае, добивите ще останат с 14% под средните за последните 5 години. В най-голяма степен са преразгледани показателите в посока на понижение за Дания, Швеция, Финландия и балтийските републики.
При повечето от останалите основни култури в ЕС очакванията за добивите съответстват на средните 5-годишни показатели или ги надхвърлят. Оценката за добивите от меката пшеница е занижена с 2% спрямо направената през юни до 5,8 тона от хектар, или на средното ниво за последните 5 години. При твърдата пшеница прогнозата е оставена без промяна на месечна база – 3,39 тона от хектар, но при това положение ще остане с 3% под средния 5-годишен показател. Не е променяно и предвиждането за добивите от засетия през есента ечемик – 5,91 тона от хектар, или с 2% над средния 5-годишен резултат. Прогнозата за добивите от царевицата е занижена с 1% спрямо направената през юни до 7,53 тона от хектар, но все още се задържа с 1% над средния 5-годишен показател. Оценката за добивите от рапицата е свита с 3% на месечна база, но остава също с толкова над средния резултат от оследните 5 години.
Анализаторите на MARS не пропускат да отбележат, че прекомерните валежи през юни в Словения, Хърватия, Унгария, западните части на България и Румъния са забавили жътвата на зърнените култури и може да са влошили качеството на зърното.