Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.06.2003 г.

Б Ю Л Е Т И Н

за появата, разпространението, плътността, развитието, степента на нападение, начините и средствата за борба с вредителите по земеделските култури за периода до 30 юни 2003 година

06-06-2003 г. ПШЕНИЦА и ЕЧЕМИК Културите са във фенофаза: от “края на цъфтеж”; “наливане на зърното” до “начало на млечна зрялост”. Основни вредители за периода:  Вредна житна дървеница  Пшеничен трипс  Брашнеста мана по житните
Вредна житна дървеница


Излюпване на ларвите започна през втората десетдневка на май в районите на Враца, Плевен, Монтана, Русе, Разград, Силистра, Шумен, Варна и Добрич. В посевите се срещат всички стадии на неприятеля – възрастни, яйца и ларви - І и ІІ възраст, а в някои посеви - ІІІ възраст. Продължава яйцеснасяне, излюпване и развитие на ларвите. Плъттноста на ларвите е от 1-5 бр. кв.м. до 10-15 бр. кв. м. На отделни посеви в района Добрич са установени до 48 бр. ларви на кв.м. Развитието на популациите е разтегнато във времето и изпреварва обичайната фенофаза от развитието на пшеницата (начало на восъчна зрялост), в която се провежда борбата срещу тях. В района на Враца започна третиране срещу ларвите. Сигнали за извеждане на борбата срещу ларвите са подадени в почти всички зърнопроизводствени райони на Северна България. При провеждането на борбата да се има предвид, че най- чувствителните фази от развитието на пшеницата, са фенофази “наливане на зърното” и “млечна зрялост” през които ларвите нанасят повреди, които намаляват добива от зърно. Прагът на икономическа вредност (ПИВ) е 2 бр. ларви на кв.м. В посевите една част от ларвите на дървеницата са трета възраст, но това не е достатъчно основание да започне третиране, ако няма подходящата фенофаза на пшеницата, в която се нанасят най- значителни повреди. Изпреварващо третиране не е желателно, поради разтегнатото яйцеснасяне, излюпване и развитие на ларвите, при което в някои посеви може да се наложи повторно третиране. През фенофаза “восъчна зрелост” повредите от ларвите влошават хлебопекарните качества на зърното. ПИВ и в тази фаза е 2 бр. ларви на кв. м. При провеждане на борба в началото на срока за третиране или в по-ранните фенофази от развитието на пшеницата, да се ползват продукти за растителна защита с по дълго последействие - от групите на фосфорорганични или карбаматни инсектициди. Във фенофази “край на млечна” и “восъчна” зрелост да се ползват продукти с кратко последействие и бърз инициален ефект от групата на пиретроидните инсектициди.
Овесена листна въшка
В районите с обилни превалявания да се очаква повишаване на плътността от неприятеля. Тя вреди във фенофаза “наливане на зърното” и “млечна зрелост”. Предвид тази особеност да продължат обследванията за плътността на неприятеля и борба да се извежда при отчитане на 30-40 бр. ларви, нимфи, безкрили въшки на клас, във фенофаза “млечна зрелост”.
Пшеничен трипс
Основна вреда нанасят ларвите, които във фенофаза “млечна” и “восъчна” зрелост смучат сок от различна места на зърното, но най-често се струпват в браздичката. Мястото на хранене по зърното побелява и става грапаво, а браздичката се разширява, удълбочава и се оцветява жълтокафяво. Повредените зърна имат шуплив вид, по-ниско тегло и влошени посевни качества. Установено е излюпване на ларвите. Намножаване и засилване на вредната дейност да се очаква при повишаване на температурите и засушаване. Да се правят отчитания за неприятеля комбинирано с това за житната дървеница и при отчитане на ларви 30 броя на клас (за районите с валежи) и 20 броя на клас (при засушените), във фенофаза “млечна зрелост” да се извежда борба. Особено внимание да се обърне на посевите за семепроизводство.
Брашнеста мана
След падналите обилни дъждове се наблюдава повишаване степента на нападение и покачването й в по-горните етажи на растенията. Установени са първи пустули по флагелния лист. Да се провеждат отчитания за установяване степента на нападение, а пръскането е оправдано при:  Нападнати 30% от листната маса и първи пустули върху флагелния лист. За борба с брашнестата мана да се прилагат регистрираните продукти за растителна защита със системно (лекуващо) действие.
СЛЪНЧОГЛЕД
Мана Ежеседмично да се преглеждат семепроизводствените площи за установяване на системно болни растения, с оглед тяхното унищожаване. Фомоза, фомопсис, склеротийно увяхване Икономически важни болести, които могат да се проявят само в условията на чести валежи и висока атмосферна влажност.Борбата се води главно чрез прилагане на агротехнически мерки. При нападение, борба с продукти за растителна защита се води във фенофаза “начало на бутонизация”, а за склероцийното увяхване се прави и още едно - в началото на цъфтежа. Да се прилагат регистрирани системни фунгициди.
Листни въшки
Третиране се извършва когато 20-25% от растенията са нападнати. ТЮТЮН
През месец юни продължава разсаждането на тютюневия разсад на полето. Разсадените растения преминават през период на “вкореняване” и са особено чувствителни при нападение от болести и неприятели. Ето защо своевременните растителнозащитни мероприятия са важно условие за получаване качествена тютюнева реколта. За постигане на ефективност от химическата борба с болестите и неприятелите, препоръчваме да се следят подаваните по агроекологични райони сигнали за борба в Бюлетините за поява, разпространение, плътност, развитие, степен на нападение, срокове, начини и средства за борба с вредителите по земеделските култури от Регионалните служби за растителна защита.
Икономически важни болести и неприятели
 Тютюнев трипс  Листни въшки  Тютюневи бълхи  Мана  Див огън  Брашнеста мана
Тютюнев трипс
През третата десетдневка на май е констатирана поява на неприятеля на полето в Плевен, Враца, Шумен и Смолян. Напомняме, че неприятелят е вектор на патогена, причиняващ болестта бронзовост (пръстеновидна некроза), което налага провеждането на ефективна борба веднага след прихващане на тютюна. При откриване на единични индивиди на 10-12% от растенията да се изведе химична борба с някои от регистрираните инсектициди с контактно и стомашно действие.
Листни въшки
Констатирана е поява на полето в Плевен и Смолян. Продуктите за растителна защита посочени за борба при тютюневия трипс са ефективни и имат регистрация срещу листните въшки. Пръска се при достигане на следния праг на икономическа вредност:  при 5% нападнати растения - за I-во третиране ;  при 15-20% нападнати растения - за II-ро третиране;
Тютюнева бълха
От втората десетдневка на месец май в Кърджали и Благоевград са наблюдавани масови повреди от неприятеля на полето. Неприятелят е с висока плътност. Възрастната бълха е вектор на множество вируси, причинители на болести. Вреди, като нагризва листата под формата на малки отвори. При силно нападение те приличат на дантела, което забавя растежа и развитието на растението и влошава качествата на листната маса. Няма регистрирани продукти за растителна защита за борба с неприятеля.
Мана
Установена е вече появата на болестта в тютюневи лехи в Пловдив. При наличие на благоприятни условия и ранна поява на мана (каквито са условията в момента), когато растенията не са развили 10-12 листа, дори и устойчивите ориенталски тютюневи сортове могат да претърпят значителни поражения, тъй като устойчивостта се проявява в по-напреднала фаза от развитието на растенията. Чувствителни към болестта са и почти всички едролистни сортове тютюни. При поява болните растения да се изкоренят, да се изнесат от полето и унищожат. Борбата сe води с превантивни третирания след прихващането на тютюна, като се прилагат регистрирани системно-контактни продукти за растителна защита с предпазно и лекуващо действие.
Див огън
Поява на болестта на полето е наблюдавано през втората десетдневка на месец май в Кърджали. Препоръчително е болните растения да се унищожават, тъй като патогена се разпространява при обработки и манипулации. Третирания да се провеждат веднага след поява на единични петна след паднали градушки или обилен дъжд, при което почвени частици попадат върху долните листа и влагата се задържа до 1-2 часа. При необходимост третирането може да се повтори след 7-10 дни. Да се използват някои от регистрираните фунгициди с контактно действие.
Брашнеста мана
Да се водят наблюдения за типичните признаци на болестта: по горната, а по-често и по долната страна на листата се явяват нежни белезникави петънца, които нарастват, добиват брашнест вид и обхващат цялата петура. Борбата да се води с някой от регистрираните системни фунгициди.
ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ
Икономически важни болести и неприятели:  картофена мана  кафяви листни петна  оранжерийна белокрилка  мана по пипер  кубинска мана  листни въшки  цикада  тютюнев трипс
ДОМАТИ
Листни въшки Неприятелите са вектори на вируси причинители на летална некроза. При поява на тъмни некротични ивици по връхните части на растението, болните растения да се унищожават, за да не служат като източник на инфекция за останалите. В средата на месец май започна миграцията на листните въшки към културата. При наличие дори на единични крилати въшки на 5% от растенията, да се направят две, три пръскания с типичните регистирани афициди, комбинирано с масла.
Тютюнев трипс
Неприятелят е приносител на вируса причиняващ болестта бронзовост. По-често болестта се наблюдава по средноранните домати, но най-силно вреди по тези за късно производство.
Оранжерийна белокрилка
Има риск от нападение във висока плътност за зеленчуците, отглеждани в близост до оранжерии. При нападение, борбата на полето да се проведе качествено, с фина струя насочена към долната страна на листата, с някой от регистрираните системни или контактни инсектициди със стомашно действие.
Фитофторно гниене(еленово око)
По лежащите върху почвената повърхност доматени плодове се образуват по-големи и по-малки сиво-кафяви маслени петна с вписани концентрични кръгове. Необходимо е незабавното събиране на нападнатите плодове, изнасяне извън насаждението и унищожаване.
Картофена мана и кафяви листни петна(алтернария)
През месец юни трябва да продължат профилактичните пръскания, там където все още няма констатирани нападения, с някои от регистрираните и за двете болести контактни фунгициди При поява на симптомите на двете болести да се използват регистрирани лечебни продукти за растителна защита със системно и контактно действие.
КАРТОФИ
Картофена мана Валежите, високата атмосферна влажност и облачността през май създадоха условия за протичане на един-два критични периода. Оптимални условия за развитие на маната (температури около 200С и наличие на вода) ще има и през периода. Поява на петна е отчетено във Враца, Монтана, Силистра, Велико Търново, Габрово и София.
Кафяви листни петна (алтернария)
Поява на първи петна е констатирана от третата десетдневка на месец май в Габрово, Пловдив, София и Монтана. Борбата да се извежда едновременно и срещу картофената мана с някой от регистрираните продукти за растителна защита. Да се извършват предпазни третирания с фунгициди с контактно действие, а при поява на първи петна да се прилагат такива с лечебно системно действие.
Колорадски бръмбар
Неприятелят е в стадий от масово яйцеснасяне (Шумен) до ларви ІІ-ІV възраст (Благоевград, Пловдив, Видин, Враца, Ловеч и Монтана). Плътността му е над прага на икономическа вредност и борбата е задължителна и трябва да продължи с някой от регистрираните системни и контактни инсектициди със стомашно действие.
ПИПЕР
Мана по пипера През стопанската 2002 г. силна проява на болестта беше наблюдавана в Пазарджик, Хасково и Благоевград. При откриване на болни растения, както и здравите в съседство с тях, трябва да се унищожат. Да се предприемат всички мерки за ограничаване на петната в посева.
Бактерийни петна
Много внимателно трябва да се водят обследванията в районите на Хасково, Пазарджик и Кърджали, където имаше нападение през миналата година. През вегетацията бактерията се разсейва чрез дъждове, ветрове или контактно чрез насекоми или хора. Поливането да се извършва само гравитачно.
Вертицилийно увяхване
Да се обследват площите с монокултурно отглеждане на пипера. Първите симптоми на болестта се очакват в края на месеца. Да се поддържа оптимална почвена влажност.
Листни въшки
Борбата е задължителна. Очаква се плътността им да достигне много над прага на икономическа вредност.
Цикада
Неприятелят е вектор на фитоплазма причиняваща болестта столбур. Чувствителни на това заболяване са домати, пипер, картофи и патладжан. През този месец се очаква масова поява на неприятеля по плевелната растителност. Да се води редовна борба с плевелите и особено с поветицата и паламидата. Химичната борба е насочена срещу възрастното при плътност - 2 бр. цикади на 10 откоса с ентомологичен сак още когато неприятелят е по околната дива растителност, като пръсканията се повтарят в зависимост от срока на действие на продукта. След като неприятеля мигрира по зеленчуковите растения, да се третира самата култура, както и заобикалящите ги ивици. С наближаване на беритбата да се употребяват продукти за растителна защита с къс карантинен срок.
ЛУК
Мана През периода ще продължи да съществува риск от проява, но само при наличие на локални валежи, както и в заплевелените площи, където се задържа влага за по-дълго време. Ако все още няма проява на болестта в интервал от 7-10 дни може да се третира с някой от регистрираните фунгициди с контактно действие. При наличие на светлозелени продълговати петна със спорообразуващ налеп с различна големина, да се третира с някой от регистрираните фунгициди с контактно-системно лекуващо действие. Внимание! При третиране на лука за глави и зелето прибавете прилепител!
КРАСТАВИЦИ, ДИНИ, ПЪПЕШИ
Кубинска мана Растенията да се пръскат така, че работния разтвор да покрива долната листна повърхност с някой от регистрираните фунгициди с:  контактно предпазно действие;  контактно-системнни с предпазно и лекуващо действие;  системни с лекуващо действие.
Брашнеста мана
Третирането да се извърши при поява на първи петна през интервал от 12 дни до ограничаване развитието на болестта с някой от регистрираните фунгициди със системно лекуващо действие.
Бактериен пригор (ъгловати петна)
При констатирана начална поява на болестта да се третира с контактни продукти за растителна защита, особено след валежи, придружени с вятър. Фитопатогенът е бактерия, която се разселва от дъжд и вятър.
ПРАЗ
Минираща муха по праза През месеца се очаква масов летеж. За недопускане пренасяне на зараза на полето, разсада да се третира една седмица преди разсаждането, а в полски условия – 10 до 12 дни след разсаждането. Борбата да се извежда като се прилагат някои от регистрираните инсектициди с контактно и стомашно действие.
ФАСУЛ
Листни въшки Борбата да се провежда при 10-15% нападнати растения с единични колонии.
Паяжинообразуващ акар
Борба да се провежда при 8-10% нападнати растения
ЗЕЛЕ
Зелеви бълхи От третата десетдневка на май е констатирано масови повреди в Плевен, Пловдив и Ямбол. При установяване на 10% унищожена листна маса при разсадената култура за средноранно и късно производство да се предприеме третиране.
Зелева нощенка
Първоначално гъсениците нагризват долната страна на листата в неправилни кръгове, а след това се вгризват във вътрешността на зелката. Борба да се изведе при следната плътност:  15-18 гъсеници от трета възраст на 150 растения при късно зеле;  6-8 гъсеници на 10 растения във фаза бутонизация при карфиола;
Листни въшки
При нападнати:  5 % от растенията за средно ранно производство;  2 % от растенията за късно производство; Борбата да се изведе с някои от регистрираните афициди. ОВОЩНИ КУЛТУРИ
Основни вредители за периода:  Струпясване по ябълката и крушата  Плодови червеи  Калифорнийска щитоносна въшка  Черешова муха  Прасковен клонков молец (анарзия)  Бяла американска пеперуда ЯБЪЛКИ И КРУШИ
Струпясване Към края на м.май в повечето райони на страната културите все още не са преминали критичната фенофаза за заразяване – “плод с големина орех”. Нападение от струпясване има както по листата, така и по плодовете. По-силно то е в районите на Пловдив и Пазарджик. В зависимост от степента на зараза и климатичните условия (чести превалявания и обилни роси) да продължат пръсканията с контактно-системни продукти за растителна защита, до преминаване на критичната фенофаза. При засушаване борбата може да продължи с фунгициди с контактно действие В градините с установена зараза от брашнеста мана пръсканията да се провеждат с фунгициди, имащи действие върху двата патогена.
Ябълков плодов червей
Установено е излюпване и са дадени сигналите за третирания по агроекологични райони през последната петдневка на май и първите дни на юни. Пръскания да се провеждат при отчитане на плътност над прага на икомическа вредност (ПИВ) - 0,8-1% пресни вгризвания. Да се проследи какавидирането на гъсениците от първо поколение и динамиката на летежа на пеперудите от второто поколение.
Червен овощен акар
Отчитанията да продължат и пръскане да се провежда при:  3-4 подвижни форми на лист за ябълките;  5-7 подвижни форми на лист за крушите.
Калифорнийска щитоносна въшка
Начало на раждане на ларвите е установено на 29 май ( Пазарджик ). През втората десетдневка на юни да се следи за сигналите за третиране. Пръсканията са задължи-телни за градините със установено нападение! Други неприятели, за които трябва да се водят наблюдения и отчитания и да се провежда борба, при достигане на съответните прагове на икономическа вредност:  листозавивачки - 1-2 гъсеници на 100 плода;  миниращи молци - 2-3 броя яйца и мини на лист;  крушова листна бълха - 4-6% населени леторасти;  листни въшки - 10-15 броя колонии на 100 летораста. Правете комбинирани пръскания за болестите и неприятелите и ги провеждайте в по-хладните часове на деня.
СЛИВИ
За неприятелите да се правят ежеседмични прегледи на градините и третирания да се провеждат при отчитане на:  1-1,5% пресни вгризвания в плодовете - сливов плодов червей;  3-5 подвижни форми на лист - овощни акари;  5-7 броя ларви на лист - сливова щитоносна въшка;  8-10% нападнати летораста - листни въшки. За борба с червени листни петна да се прибавят продукти за растителна защита с активно вещество цинеб. ЧЕРЕШИ и ВИШНИ
Черешова муха До края на първата декада на месеца трябва да приключи борбата. Да се прилагат продукти за растителна защита с по- кратък карантинен срок! Бяла ръжда (цилиндроспориоза) Условията ще благоприятстват разпространението на болестта. След приключване на беритбата третиране да се проведе само в градини с установено при силно нападение. ПРАСКОВИ и КАЙСИИ
Да се провеждат редовни обследвания за неприятелите и при отчитане на плътност над икономическия праг на вредност, да се правят пръскания за:  източен плодов червей - 1-1,5% нападнати леторасти и плодове;  листни въшки - 8-10% нападнати клонки;  овощни акари - 4-5 броя подвижни форми на лист;  анарзия - 3% повредени леторасти и плодове;  калифорнийска щитоносна въшка - при наличие. Брашнеста мана
При откриване на първи петна от болестта да се провеждат комбинирани пръскания с тези за неприятелите, като се ползват разрешените за употреба фунгициди. Гномония по кайсията Условията ще благоприятстват развитието на болестта. Да продължат пръсканията през 10-14 дни, като се държи сметка за карантинните срокове на прилаганите фунгициди и началото на беритбата. Късно кафяво гниене
Преваляванията ще благоприятстват развитието на болестта и нападението по плодовете. Да продължат третиранията, като се държи сметка за карантинните срокове на прилаганите фунгициди и беритбата на плодовете. Бяла американска пеперуда
През тази година се забелязва леко повишение на плътността й, в сравнение с предходните две – три години, в които тя беше в депресия. През последната седмица на май е установено излюпване на гъсениците от първо поколение. Да се правят редовни обследвания за откриване на гъсеничните гнезда. Борбата да се насочи към механично почистване на гнездата - да се изрязват и изгарят. При невъзможност да се почистят механично, да се извърши пръскане с регистрираните продукти за растителна защита. Внимание! Борбата е по-ефективна, когато се води срещу гъсениците от 1-ва до ІІІ-та възраст. ЛОЗЯ
Основни вредители за периода:  Мана (пероноспора)  Брашнеста мана (оидиум)  Бяло гниене  Сиво гниене  Гроздови молци  Акари  Лозова щитовка Мана ( пероноспора )
Лозята са във фенофаза “цъфтеж”. До края на май изтекоха 2-3 инкубационни периода на болестта. Първи петна са открити във всички лозарски райони. До края на месец юни лозята ще намират в чувствителната фаза за заразяване - “грахово зърно” и затова продължете пръсканията. В зависимост от метеорологичните условия ( чести превалявания, роси) и степента на нападение в лозовото насаждение, да се прилагат контактно-системни (лекуващи) или контактни фунгициди. Важно! Преди затваряне на гроздовете, скелета на чепките трябва добре да се покрие с препарат, за да се избегнат поражения по наедряващите зърна! Брашнеста мана (оидиум ) Продължете третиранията, като ги комбинирате с тези за маната. За борба с маната и оидиума редувайте препарати на различна химична база. Броят на третиранията с един и същ контактно-системен препарат за един вегетационен сезон не трябва да е повече от три, за да се избегне създаването на резистентни ( устойчиви) раси на патогена. Бяло гниене
Особено силно се проявява след градушка, затова най-късно до 16 часа след падането й да се напръскат лозите с продукти за растителна защита с активно вещество меден сулфат, под формата на 2% бордолезов разтвор. Необходимо е преди това бързо и напълно отстраняване и изгаряне на повредените части, които са източник на зараза. Сиво гниене
Проявява се най-често във фенофаза “цъфтеж” на лозата, при прошарване и по време на зреене, транспортиране и съхранение на гроздето. Признаци: по зърната се образуват бледокафяви петна, по които кожицата лесно се олющва. По нападнатите части се появява изобилен сиво-бял налеп. Условия, благоприятни за развитие на сивото гниене:  чести превалявания;  умерена температура - 15-25 градуса;  отглеждане на чувствителни сортове ( повечето десертни);  повреди от оидиум и гроздови молци;  след градушка;  при обилно (едностранчиво) азотно торене  пръскане за маната основно с цинебни средства (пероцин, купроцин);  непровеждане на необходимите зелени резитби (филизине, колтучене);  силна заплевеленост.
Моменти на третиране:  І-во - след цъфтежа  ІІ-ро - преди затваряне на чепката  ІІІ - то - при прошарване на грозда  последното - 20 дни преди зрялост Пълната схема се прилага при много благоприятни за развитието на болестта условия и при силно чувствителни сортове. В нормални години пръсканията започват от прошарването. От неприятелите през месеца ще вредят и може да се наложи пръскане, ако се отчете следната плътност от:  гроздови молци - 4-6 броя гъсеници на 100 реси за десертни сортове и 6-8 броя гъсеници на 100 реси за винени сортове;  жълт лозов акар - 5-8 броя подвижни форми на лист;  лозов акар - 10-15% нападнати лози;  лозова щитовка – при 1 ларва(млада) на лоза; В много райони на страната има силно нападение от лозова краста. Нападнатите лозя да се третират за брашнестата мана (оидиум) със сяросъдържащи препарати, които имат въздействие и върху причинителят й - ериофиден акар. За извеждане на борбата с вредителите, да се ползват продуктите от “Списък на разрешените за предлаггане на пазара продукти за растителна защита, регистрирани торове и подобрители на почвата за 2003 г.” на Национална служба за растителна защита. При приложение на пестициди да се спазват хигиенните изисквания за работа с тях. Да се вземат необходимите мерки за опазване на околната среда от замърсяване и пчелите и пчелните семейства от отравяне!

Б  Ю  Л  Е  Т  И  Н
15900
 

Последни материали
Виж
Контрол
БАБХ затвори безименен обект за продажба на прясно месо
При нахута митническата ставка е свалена до нула
Индия удължи безмитния внос на жълт грах до края на октомври
С различни срокове на доставка и плащане
Египет обяви поредните търгове за внос на пшеница и растителни масла
Balkan Business Awards 2024
Бургас, Казанлък и Родопи със златни отличия за развитието на бизнес средата
Криза
Европейският съюз все по-трудно продава селскостопански продукти на света
Агростатистика
Оранжерийното производство на домати и краставици остава символично
Свързани материали
Виж
Контрол
БАБХ затвори безименен обект за продажба на прясно месо
При нахута митническата ставка е свалена до нула
Индия удължи безмитния внос на жълт грах до края на октомври
С различни срокове на доставка и плащане
Египет обяви поредните търгове за внос на пшеница и растителни масла
Balkan Business Awards 2024
Бургас, Казанлък и Родопи със златни отличия за развитието на бизнес средата
Криза
Европейският съюз все по-трудно продава селскостопански продукти на света
Агростатистика
Оранжерийното производство на домати и краставици остава символично
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини