Начало » Новини » Страната
02.07.2025 г.

Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година

Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година

„Месечната помощ за отопление ще бъде 121,34 лв. За петте месеца на целия зимен сезон 2025/2026 г. размерът ѝ ще бъде 606,71 лв. – с 9,6% повече спрямо миналата година“. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на заседание на парламентарната комисия по труда и социалната политика.  За изплащането ѝ са предвидени над 198 млн. лв.

„От 1 юли стартира подаването на документите в дирекциите „Социално подпомагане“. Крайният срок е 31 октомври. Разработили сме и механизъм, за да няма възрастни хора, които ще отпаднат от подпомагане заради ръста на пенсиите от 1 юли“, посочи министърът на труда.

Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца – от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г. Право да я получат имат хората и семействата, чийто средномесечен доход за предходните 6 месеца, преди месеца на подаване на заявление-декларацията, е по-нисък или равен на индивидуално определен диференциран доход за отопление. През миналия отоплителен сезон са подпомогнати 339 761 лица и семейства. Изплатената сума е в размер на 187 млн. лв.

Министър Гуцанов припомни, че от 1 юли всички пенсии, отпуснати до края на 2024 г., се повишиха с 8,6% по швейцарското правило. Предстои да се направи работна група заедно с Министерството на финансите, която ще подготви пътна карта за стабилизиране на пенсионната система. „Повишаване на пенсионната възраст не бива да се коментира. Според сегашното законодателство през 2037 г. ще достигнем пенсионна възраст от 65 години за мъжете и жените“, добави министър Гуцанов.

Министерството на труда и социалната политика е представило на Министерството на правосъдието идеите си за законодателни промени в областта на социалните услуги. „В момента максималното наказание на нарушителите е 7000 лв. Трябва да се криминализира нелицензираното предоставяне на социални услуги, а не да се гаврят с нашите майки и бащи“, категоричен бе Гуцанов. Той добави, че на 8 юли ще проведе среща с всички кметове, за да се види напредъкът при ремонтите на 81 дома за стари хора и изпълнението на проектите за изграждане на нови 254 социални услуги, които се финансират с близо 800 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ще бъдат обсъдени и възможностите за предоставяне на сграден фонд, който да бъде използван за изграждане на нови домове за стари хора, за да се осигурят повече места.

Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година
779
 

Последни материали
Виж
Крайният срок за изпълнение на договорите по ПВУ се удължава до 31 март 2026 г.
МЗХ договори увеличение с 30 000 000 евро от Плана за възстановяване и устойчивост
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година
Фермерите засяли царевица ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Петото съвместно проучване
Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води
Свързани материали
Виж
Фермерите засяли царевица ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
Предстои оценка на загубите и от последните градушки
Отварят държавната помощ за компенсиране на щети от неблагоприятни климатични събития
Гръцките фермери кандидатстват за безвъзмездна помощ от 178,5 млн. евро
Доклад на Синор.БГ
През седмицата: Как борсите унижават градинарите и ще се върне ли украинската помощ?
ДФЗ подрани
Платени са първите 5 млн. лева помощ за зимните пръскания
Украйна изплати през май близо 8 милиона евро спешна помощ на фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини