Начало » Новини » Света

ЕС и Нова Зеландия подписаха споразумение за свободна търговия

Предстои ратифицирането му от ЕП и държавите-членки
Синор.БГ / 11.07.2023 г.
ЕС и Нова Зеландия подписаха споразумение за свободна търговия

Европейският съюз и Нова Зеландия подписаха споразумение за свободна търговия, чиято цел е да увеличи двустранните търговски потоци с 30% през следващите 10 години, съобщи електронното издание Agriland. Сделката ще доведе до намаляване на мита за общо 140 млн. евро годишно за компаниите от ЕС, изнасящи стоки за Нова Зеландия, още от първата година на влизането си в сила. Оценки на Европейската комисия сочат, че годишният износ на страните от общността може да нарасне до 4,5 млрд. евро, докато инвестициите на ЕС в Нова Зеландия могат да се увеличат с до 80%. Споразумението включва и задължения в областта на устойчивото развитие, включително в рамките на Парижкото споразумение за климата, както и за основните трудови права.

Според ЕК сделката създава нови възможности за европейските фермери и производители на храни. Ще бъдат отменени митата върху вноса в Нова Зеландия от ЕС за свинско месо, сирената, вината, включително пенливите, шоколада, захарните и сладкарските изделия, както и за тестените изделия.

Особено внимание обаче се обръща на интересите на производителите на чувствителни селскостопански стоки в ЕС като млечните продукти, говеждото и овчето месо, етанолът и сладката царевица, за които не е предвидено либерализиране на търговията с Нова Зеландия. Вместо това споразумението ще разреши вноса от Нова Зеландия с по-ниски или нулеви мита в ограничени количества чрез митнически квоти. В съответствие със споразумението 10 хил. тона висококачествено говеждо от новозеландски  крави, отглеждани на паша, ще бъдат внасяни в ЕС при понижено мито от 7,5%. Освен това 15 хил. тона сухо мляко ще бъдат внасяни годишно при мито от 10%, както и 25 хил. тона сирене и 3500 тона суроватка с високо съдържание на белтъчини. Намалено е и митото върху вноса в общността на над 35 хил. тона масло.

„Това съвременно споразумение за свободна търговия разкрива големи възможности за нашите компании, фермери и потребители и от двете страни. Благодарение на безпрецедентните социални и климатични задължения то съдейства за справелив и зелен растеж, като същевременно увеличава икономическата сигурност в ЕС”, заяви председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Споразумението ще бъде изпратено в Европейския парламент за утвърждаване, а впоследствие трябва да бъде ратифицирано от държавите-членки и Нова Зеландия, за да влезе в сила.

Преговорите за зона за свободна търговия между ЕС и Нова Зеландия започнаха през юни 2018 г., като до март 2022 г. бяха проведени 12 кръга преговори, последвани от обсъждания. Преговорите приключиха на 30 юни 2022 г., когато бе обявено постигането на споразумение.

ЕС и Нова Зеландия подписаха споразумение за свободна търговия
4934
 

Последни материали
Виж
FAO: Бедствията струват $3.26 трилиона на световното земеделие - цифровите технологии променят играта
При пшеницата спадът е наполовина, ечемикът отчита срив от близо 70 на сто
ЕС сви вноса на зърно с близо една трета от началото на сезона
Осигурена е по-ранна реколта при ръст на качеството и добивите
Български сортове памук дадоха силни резултати в Украйна
За залесяването на засегнатите площи от мащабния пожар в Пирин
Горският разсадник в Симитли ще осигури 400 000 фиданки за догодина
Въпреки масово измръзналата реколта в региона през пролетта
Изложението на дунавските овощари пак събра производителите в Русе
Рапичният скритохоботник обаче е по-разпространен от миналата година
Фермерите в Германия разшириха засетите площи с есенна рапица
Свързани материали
Виж
При пшеницата спадът е наполовина, ечемикът отчита срив от близо 70 на сто
ЕС сви вноса на зърно с близо една трета от началото на сезона
БАБХ
По сигнал на данъчните е затворен незаконен месарски магазин на борса „Слатина“
Плюсове и минуси
Могат ли да се смесват карбамид и меден сулфат при есенно пръскане?
Агрометеорологична прогноза за периода 14-20 ноември 2025 година
Наднормени температури ще поддържат активна вегетация при есенниците
Поне подпочвената влага е добра
Тежка сеитба, счупени машини и високи разходи притискат фермерите тази есен
Копа и Коджека: Меркосур предава европейските фермери, работници, потребители и околната среда
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини