„Надявам се сключените договори на Местните инициативни групи (МИГ) по подхода „Водено от общностите местно развитие“ да спомогнат за преодоляване на демографската криза в селските райони. Целта е да се подобрят условията на живот в селата и малките градове чрез осигуряването на поминък“. Това посочи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при официалната церемония по връчването на договори по Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.).
На нея министър Вътев и заместник-министърът на земеделието Таня Георгиева връчиха 107 договора на 80 кметове на общини, финансирани по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ за малки пилотни проекти на Местни инициативни групи (МИГ) по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Договорите са на обща стойност близо 5 млн. лева. Средствата ще се използват за подготовка и съгласуване с местните общности на стратегии за ВОМР за програмния период 2023 – 2027 г. на територията на 196 общини в страната.
Министърът се обърна към кметовете с пожеланието с общи усилия в страната да се изгради конкурентоспособно земеделие, което може да бъде мощна социална програма и да има огромно демографско значение и да спре обезлюдяването на селските райони.
Разискван е и проблемът с раздаването на пасища не по предназначение на хора, които нямат животни, като Вътев е припомнил, че много скоро ще се приложат мерки за прекратяване на тази порочна практика.
По повод искането на високопланинските общини в Родопите квотите за дърва за огрев за домакинствата да бъдат увеличени, защото в тези региони студените месеци са много по-дълги от останалите части на страната, Вътев е уверил, че министерството и държавните горски предприятия работят за да се гарантира нужните количества дървесина, необходима за отоплителния сезон.
Към момента над 40 % от населението се е снабдило с дърва за огрев в сравнение със същия период на миналата година, съобщи министърът.