На срещата между президента на САЩ Джо Байдън и индийския премиер Нарендра Моди преди седмица двамата се договориха за отмяна на допълнителното мито от 20%, наложено през 2018 г. от Индия върху вноса на американски ябълки, изтъкват анализатори на електронното издание EastFruit.
„Решението ще доведе до огромни последици за световния бизнес с ябълки, тъй като става въпрос за споразумение между един от най-големите вносители на ябълки и един от лидерите в световния износ. Преди Индия да наложи допълнителното мито върху американските ябълки именно САЩ бе основният доставчик на свежи ябълки на индийския пазар с до 150 хил. тона в отделни години. След повишаването на митата вносът от САЩ намаля в пъти и през 2022 г. бе едва около 21 хил. тона”, уточнява Андрий Ярмак, икономист в инвестиционния отдел на Организацията за земеделие и прехрана към ООН.
От изданието припомнят, че след 2018 г. Индия рязко увеличи вноса на ябълки, като по предварителни оценки за 2022 г. той е надхвърлил 400 хил. тона, извеждайки страната на второ място в класацията на вносителите на тези плодове в света. Радикално се промени и географията на доставчиците, като основните количества в момента пристигат от Иран и Трция. Значително вдигнаха доставените количества ябълки в Индия и страни като Италия, Чили, Нова Зеландия и Полша.
„Очевидно е, че връщането на пазара на ябълки в Индия на доставчиците от САЩ ще въздейства много сериозно върху доставките от Иран, Турция и Италия. По традиция САЩ изнасяха за Индия предимно червените сортове ябълки с най-високо качество. Сега тези ябълки ще станат по-достъпни ценово, което ще удари пряко високия и средния ценови сегменти, а косвено – и по долния ценови сегмент, където в момента господстват ябълките от Иран”, коментира Ярмак.
Новината, разбира се, е добра за износителите на ябълки от САЩ, но няма смисъл да се очаква, че доставяните количества оттам бързо ще се върнат на предишните нива. Освен това откакто износът за Индия намаля, в САЩ рязко се сви производството на традиционно доставяните за язиатската държава сортове като „Червена превъзходна”. Все пак червените сортове „Гала” вероятно ще се ползват с високо ниво на популярност в Индия.
„Ако Иран и Турция намалят доставките на ябълки в Индия през новия сезон, това ще означава, че ще се стараят да продадат повече от тези ябълки в държавите от Близкия изток, Източна Европа, Кавказ и централна Азия. Затова събитието може да се смята за неблагоприятно за овощарите от Украйна, Полша, Грузия и Молдова, тъй като в региона ще се усеща допълнителен натиск върху цените на тези плодове”, смята Ярмак.