В края на миналата година 48-то Народно събрание прие промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с които задължи арендаторите от 2023 г. да декларират изплатените от тях ренти дори на собствениците на земя, отдали под наем под 5 хиляди декара. Досега наемателите декларираха само рентите над този праг от 5 хил. дка. Целта е държавата да проследи всички приходи от наеми в страната, затова и Министерството на финансите въведе тези промени, които земеделската общност трябва да изпълни до 28 февруари 2024 г.(не е отчетено, че годината е високосна, така че срокът е 29 февруари).
Оказва се обаче, че това изискване силно ще затрудни земеделските производители, които изплащат дребните суми (левчета и стотинки) за парцели под 5 хил. дка, където собствениците са десетки и стотици. По този повод ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводетелите (НАЗ) е подготвило становище до Министерството на финансите с искане за промяна на този праг. Самото становище беше оповестено от нейния председател Илия Проданов на последното заседание на парламентарната земеделска комисия, проведено на 31 май т.г. Целта е да информират депутатите от 49-я парлемент за това огромно затруднение и да бъдат инициирани корекции в този текст от закона.
Ще има нова държавна помощ с приспадане на субсидиите
Мотивите в становището на НАЗ са основателни, защото с тази промяна „се увеличават драстично разходите и административната тежест на земеделците, които изплащат ренти”. „Обемът от информация, която фермерите трябва да декларират с попълването на личните данни за всеки един съсобственик на земя, са административно непосилни не само за земеделците, но и за техните счетоводители”, четем още в становището. На фона на разпокъсаността на земеделската земя в страната, за да изпълнят новото изискване, фермерите ще трябва да инвестират в нов софтуер, което изисква време и допълнителни средства, посочи пред депутатите Илия Проданов. Затова и членовете на асоциацията искат съдействие от народните представители по отношение ан това изискване.
Депутатът Ирена Димова припомни, че промяната беше въведена от предишния парламент, с идеята администрацията да има информация за доходите, изплащани под формата на наеми и ренти. „Европейското законодателство изисква това. Вероятно бихме могли на първо време да намалим прага от 5 хил. лв. на 2 500 лв., за да не представлява такава тежест, но фермерите трябва да знаят, че в бъдеще ще са длъжни да оповестяват всички изплатени от тях ренти”, обясни Димова.
Очевидно темата ще бъде с продължение, тъй като подобна тежест трудно може да се приеме от бранша през тази и следващата година, когато заради инфлацията и затворените пазари, а и заради новата ОСП доходите на българските земеделци ще паднат значително, прогнозират от бранша.
Екатерина Стоилова