От назначаването му като посланик на Аржентина в България през 2020 г. досега Алфредо Нестор Атанасоф (който е с български корени) посещава изложението за селскостопанска техника в Стара Загора БАТА АГРО, където се представят търговци и дистрибутори от цял свят. За първи път тази пролет правителството на Аржентина организира и специален щанд в рамките на изложението, където бяха представени седем компании, търсещи партньорство с аграрния бизнес в България.
„Идеята ни е да изградим икономически връзки между двете държави, особено в областта на селското стопанство, където имаме утвърдени позиции”, съобщи в интервю за читателите на Синор.бг Лукресия Вани, председател на Аржентинско-българската търговска камара, създадена през 2021 г. Сред изложителите бяха производители и търговци на комбайни, косачки и прикачен инвентар като сеялки, хедери и др.
„Технологията за директна сеитба е аржентински патент и разполагаме с разнообразна техника, която със сигурност би представлявала интерес за българските фермери. Важното е, че тази техника може да се използва едновременно и за директна сеитба, и за конвенционалното орно земеделие. Именно затова и възнамеряваме да влезем на българския пазар с тези машини”, посочи още Лукресия Вани.
Въпреки голямата конкуренция, която южноамериканските компании срещат на българския пазар, а това личи и от широкото представителство на световните брандове на изложението в Стара Загора, още в първия ден на БАТА АГРО аржентинските производители на техника са направили и добри контакти с потенциални български партньори. Основно интересът е бил към сеялките, косачките и хедерите.
Българският пазар е сравнително малък за голям вносител на техника като Аржентина, затова целта на камарата е да създаде в България индустриален виртуален хъб, през който да изнася и в съседните балкански и европейски държави. Правителството на Аржентина вече е одобрило проекта и ще подпомогне финаново онези компании, които биха изнасяли за нашия регион. Аржентинската външнотърговска банка също ще участва, посочи още председателят на камарата.
На въпрос на Синор. в кои градове от България ще функционира този хъб, Лукресия Вани посочи, че търговията с машини за зърнени и маслодайни култури ще се извършва онлайн през центрове в Бургас, Варна и София. А техниката за производство на зеленчуци ще се търгува през виртуален хъб в Пловдив.
„Много ще се радвам, ако нашата идея се осъществи, защото се разбираме изключително добре с българските фермери и тук се чувстваме като у дома си. В тази връзка очаквам да направим крачка напред в нашите икономически връзки”, заключи Лукресия Вани.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова