Начало » Новини » Коментари
18.05.2023 г.

Екосхемата за слетите повърхности е неизпълнима, браншът ще си каже думата на 5 юни!

Стратегическияат план ще бъде променен до края на 2023 г.
Екосхемата за слетите повърхности е неизпълнима, браншът ще си каже думата на 5 юни!

Заседанието на парламентарната комисия на 17 май т.г. Снимка: sinor.bg

Изискванията към фермерите да доказват площи със слети повърхности, разписани в стандарта за добро земеделско и екологично състояние ДЗЕС 6, отнасящ се до минималната почвена покривка през зимата, са напълно неизпълними. Това съобщи при вчерашния парламентарен контрол в комисията по земеделие депутатът от Сливенско Мария Белова, която се позова на сигнали от земеделски производители, протестиращи срещу задължителната норма, изисквана през новия програмен период.

Проблемът е изключително сериозен и се отнася за цялата страна, затова и при вчерашния парламентарен контрол народни представители от почти всички парламентарни групи попитаха министъра на земеделието Явор Гечев защо в новата ОСП се създават толкова големи пречки, сякаш нарочно подготвени, така че субсидирането за фермерите да бъде орязвано. „Земеделците от моя регион дори вече не се надяват, че ще бъдат чути по отношение на неизпълнимостта на този стандрат. Те искат да научат от администрацията какви глоби ще им наложите, след като не са спазили ДЗЕС 6”, попита още Белова. От партията настояват за пълна промяна на този стандарт.

Изискванията при осемте стандрати ДЗЕС

Гечев беше изключително разточителен в отговора си, припомняйки как повече от десет пъти България е изразявала при обсъжданията на Стратегическия план в Брюксел физическата невъзможност, която ще имат земеделците да прилагат някои от екологичните стандарти. Колкото до санкциите при неизпълнението на ДЗЕС-те, ако грешките не са умишлени, очакваната субсидия по съответната интервенция ще бъде намалявана с 3%, припомниха от агроминистерството.

Самият Гечев обясни, че на 5 юни, когато ще се проведе следващият Комитет по наблюдение на Стратегическия план до 2027 г., ще бъде отворен прозорец, в който българските фермери ще могат да дадат писмените си предложения за промени, така, както сме го правели и в работните групи, преди планът да бъде одобрен от Брюксел. Тогава обаче европейските служители не приеха исканиятао на родния бизнес, припомни министърът.

Той изрази и силен оптимизъм, че до края на година нашият Стратегичски план със сигурност ще бъде променен. Големи надежди за цялостно разрешаване на този проблем Гечев вижда и в сигналите, които идват от останалите държави в ЕС – от Западна и Източна Европа. На последните заседания на европейските министри почти всички те са заявили недоволството на своиет земеделски производители от някои клаузи в еврорегламентите, свързани с изпълнението на екологичните схеми.

Екатерина Стоилова

Екосхемата за слетите повърхности е неизпълнима, браншът ще си каже думата на 5 юни!
8862
 

Последни материали
Виж
При пшеницата увеличението достига 84 на сто и е двойно при ечемика
Износът на зърно от Украйна нарасна наполовина от началото на сезона
Оферти за участие се приемат до 10 септември
Египет обяви нов търг за внос на слънчогледово и соево масло
Сушата и падналите на места градушки съсипаха реколтата
Гроздоберът в Стралджанско подрани при тройно по-ниски добиви
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 6-12 септември 2024 година
Времето се променя към неустойчиво с валежи от стопанско значение
Новият украински селскостопански министър е Витали Ковал
България имала интерес от внос на зърно и сухо мляко от Украйна
Закупено бе само половината от планираното количество
Фуражният ечемик поскъпна на търга в Йордания
Свързани материали
Виж
Пръскачките RSM Satellite 3200 набират популярност сред българските фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини