Редица държави-членки на Европейския съюз имат проблеми с екосхемите, стана ясно на последното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се проведе в Люксембург, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието. Причината е, че те се оказват недостатъчно атрактивни за фермерите или трудни за прилагане. В позицията на България заместник-министърът на земеделието Георги Събев посочи, че планираните бюджети по екосхемите не успяват да привлекат достатъчно желаещи земеделски производители, а това поставя под риск постигането на целите на ЕС, свързани с ефективността от прилагането им. Събев бе категоричен, че прилагането на екосхемите е необходимо да бъде достъпно за фермерите. Като пример той посочи, че сериозен проблем за земеделските производители са условията за прилагане на стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). „Стопаните искат те да бъдат променени по нов начин, отразяващи техните нужди и възможности“, подчерта заместник-министърът.
Представители на държави-членки съобщиха, че в няколко европейски страни фермери са излезли на протест и имат готовност да продължат стачните си действия заради високите и трудно постижими екологични цели. Новите екоизисквания са общоевропейски, но за много земеделски производители е било новост онова, което Европейската комисия е одобрила в националните стратегически планове. Оказва се, че до голяма степен има различия с представеното или обсъжданото с тях. В този смисъл Събев смята, че има общо усещане за новата Обща селскостопанска политика, която създава повече административна тежест, отколкото облекчава правилата.
Към момента редица държави членки работят по изменение на своите стратегически планове, но са налице признаци, че механизмът не е достатъчно ефективен, за да се осъществяват промени съобразно възможностите и очакванията на фермерите.
Наред с основната тема за вноса на украинско зърно в Европа на заседанието са били обсъдени и основни акценти от стратегическите планове за развитието на земеделието и селските райони на отделните държави-членки.