Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
21.04.2023 г.

За успешно начало на растителната защита при лозата

За успешно начало на растителната защита при лозата

Стопаните на лозови насаждения или на отделни лози в малките дворове трябва да започнат борбата с болестите още в началото на вегетацията, защото новоразвитите растителни тъкани са много податливи на болестотворни гъбички. Допуснатата зараза може не само да провали реколтата, но и да застраши съществуването на самата лоза.

Кои патогени трябва да имат предвид стопаните и как да се ориентират за срока на фунгицидната употреба ? Phomopsis viticola причинява болестта екскориоза. Най-застрашени от нея са младите леторасти. Първоначално загиват на основните пъпки, което води до отмиране на т. нар. рамена в лозовата формировка. Друг патоген е Plasmopara viticola. Болестта е позната като мана. Условията за заразяване са:

- наличието на леторасти с дължина около 12 – 13 см;

- валежна обстановка, поради която върху младите листа се задържат водни капки за 2 – 3 часа;

- температура на въздуха поне 11°С.   

Заразата идва от спорите, изхвърляни от презимувалия в окапалите листа патоген. От практиката е известен признакът „мазно“ или „воднисто“ петно, който показва, че има осъществена зараза.

Използване на междуредията в лозето

Брашнестата мана е причинявана от Uncinula necator. При условията в България гъбата прекарва зимата като удебелен мицел под люспите на пъпките. Поради това още в началото на вегетацията има системна зараза на младите леторасти. По-късно болестта поразява листата, ресата и ягоридата. Най-голяма е вредата в периода цъфтеж – прошарване на гроздовите зърна.

Друга болест е сивото гниене с причинител Botrytis cinerea. Наличието на мъртва тъкан и захари са две условия за развитието на болестния процес. При това застрашени са ресата и чепката. Характерната признаци се явяват, когато гроздето зрее и чепката се прошарва. Повредите от брашнестата мана и от насекомните неприятели, известни като гроздови молци, допринасят за разпространяването на сивото гниене и съответно за по-голямата вреда от него.

Каква е схемата за фунгицидните пръскания ? При наличието на 40% пъпки във фаза зелен връх подходящ препарат е Микал флаш. Фунгицидът съдържа активното вещество (а. в.) алуминиев фозетил с има предпазно и системно действие срещу патогена. В периода поява на ресата – цъфтеж грахово зърно наред с Микал флаш подходящ е Профайлър, също със системно действие. На по-късен етап, когато нарастването на зелените части се забави, от продуктите за растителна защита могат да бъдат избрани медсъдържащи фунгициди с контактно (предпазно) действие. След фазата грахово зърно специалистите препоръчват Мелоди компакт за опазване на грозда (чепката). Фунгицидът Флинт макс е с две а. в. и е ефикасен срещу брашнестата мана за период около две седмици.

Срещу сивото гниене гниене е разработен биопрепаратът Серенада Асо. Той съдържа определен щам на бактерията Bacillus subtilis. Той унищожава гъбните хифи при досег с тях. Патогенът не може да се прикрепи и съответно да проникне в растителната тъкан.

Посочените продукти за растителна защита (ПРЗ) не изчерпват предлагането на пазара. Стопаните могат да изберат други, съветайки се със специалистите. При това важно е да бъдат спазвани карантитните срокове за продукцията. Възможността за едновременна употреба чрез комбиниране на фунгицид и инсектицид е предимство, което не бива да бъде пропускано.   

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

За успешно начало на растителната защита при лозата
29099
 

Последни материали
Виж
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Шницели с гъби
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
Свързани материали
Виж
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
Министерска заповед
Лозарите остават без опцията „Събиране на реколтата на зелено“
От 24 март лозарите могат да кандидатстват за държавна помощ
Покриват се до 600 лв./ха от разходите за ПРЗ
5 млн. лева задели ДФЗ за борба с вредители по лозата през 2025 г.
(продължение)
Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?
В прослава на качествата на българските вина и усилията на производителите
Тахов заряза новозасадена лоза в Пазарджишко и откри празника на виното
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини