Датата 22 март е обявена за Световен ден на водата от Общото събрание на ООН през 1993 г. Оттогава се отбелязва с различни събития по целия свят. Тази година инициативата на ООН ще премине под мотото „Ускоряване на промяната“. Целта е ускоряване на промяната за решаване на кризата с водата и канализацията.
От ООН констатират сериозно изоставане от пътя към Цел 6 за устойчиво развитие на водите като част от Програмата до 2030 г. - обещанието, че до 2030 г. всеки ще има безопасно управлявана вода и канализация.
Водата е един от най-ценните световни ресурси, който прави Земята уникална планета, изпълнена с живот. Тя е от съществено значение за продоволствената сигурност, храненето, здравеопазването, енергетиката, биоразнообразието, околната среда и други икономики.
Водата е от основно значение за селското стопанство, на което се падат 72% от световното извличане на прясна вода, което го прави най-големият потребител на вода. Тя е от решаващо значение за производството на храни, тъй като позволява производството на над 95 % от храните на сушата. До 2050 г., за да се отговори на бъдещото търсене, световното производство на храни, влакна и фуражи ще трябва да се увеличи с 50 % в сравнение с 2012 г. За да се постигне тази цел, са необходими 35 % допълнителни водни ресурси, констатират от ООН.
През последните 30 години обаче ресурсите от прясна вода намаляват във всички региони на света, а наличността и качеството на водата в световен мащаб се влошават с тревожни темпове. Водните предизвикателства, като сушите и наводненията, се увеличават поради изменението на климата и поставят водните ресурси на планетата под все по-голям натиск. Неправилното управление на водните ресурси, съчетано със замърсяване, засилва водния стрес и влошава състоянието на свързаните с водата екосистеми, което води до отрицателно въздействие върху човешкото здраве, икономическите дейности, доставките на храни и енергия и до намаляване на водното биоразнообразие.