На среща със студенти от Аграрния университет и ученици от Образцовата математическа гимназия „Акададемик Кирил Попов“ в Пловдив еврокомисарят Мария Габриел участва в кръгла маса по въпросите на тясното свързване на иновационните проекти с научната мисъл и дискусия с
„Иновациите генерират нови идеи, а университетите са места за развиване на тези идеи. Пътят към осъществяване на визията ни за Европа-лидер в иновациите минава през един силен и иновативен сектор на висшето образование, затова е важно университетите да засилят сътрудничеството помежду си, като обменят знания с частния сектор и местните власти и да подпомогнат приложението на образованието“, обясни Мария Габриел пред студенти и преподаватели в Аграрен университет – Пловдив и представители на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ).
От 2016 г. досега ЕИТ е инвестирал над 4,4 милиона евро за стимулиране на иновациите и предприемачеството в България. Институтът е създал мрежа от 3 400 участници в областта на иновациите в цяла Европа и повече от 70 центъра, изпълняващи дейностите на общностите за знание и иновации по Регионалната иновационна схема. А чрез EIT Food Hub България са насърчени обменът на знания и идеи между над 1 200 иноватори.
Възможността за превръщането на Пловдив в регионален хъб за иновации за хранително-вкусовата промишленост бе акцент на кръглата маса с комисар Габриел, представители на българската иновационна екосистема и EIT Food. Центърът ще бъде първият за региона и е с амбиция да обхване Западните Балкани и Югоизточна Европа.
„Пловдив е с традиции в хранително-вкусовата промишленост. Днес иновациите в сектора и възможностите, които дава биоикономиката, са част от новата амбиция на града да бъде утвърден като регионален лидер в тези сфери. От всички участници в екосистемата и добрите практики в партньорството академия-бизнес ще зависи постигането на добър резултат в обозримо бъдеще”, коментира българският еврокомисар.
Визитата на Мария Габриел в Пловдив завърши със среща с ученици от Образцова математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“, където българският еврокомисар продължава кампанията за “Засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г.“. “Нека вдъхновим все повече училища в България да се включат в тази инициатива“, заяви комисар Габриел. Кампанията е част от стратегията за опазване на природата в ЕС и постигане целите на Европейския зелен пакт.