Британските фермери започват да се отказват от отглеждането на картофи и това вои до прогнози за повишаване на цените и недостиг на зеленчука на вътрешния пазар, съобщи електронното издание inews.
Традиционно във Великобритания картофите се садят през пролетта и реколтата се прибира между август и октомври, но мнозина фермери вече са решили през тази година да свият площите, запазени за любимия британски зеленчук, а част от тях дори са се отказали напълно от отглеждането му.
Седрик Портър, отговорен редактор в британската компания за пазарна информация World Potato Markets, смята, че през 2023 г. площите, използвани за отглеждане на картофи във Великобритания, ще се свият с 10% и това може да доведе и до спад със същия процент на реколтата през годината. „Това е следствие от съчетанието на нарасналите разходи и недостатъчните изкупни цени”, обяснява Портър отказа на фермерите от отглеждането на картофи.
Нещо повече, това се случва на фона на „исторически слабата” реколта през миналата година, която по думите му е следствие от намалелите площи, засадени с картофи, и на лятната суша. Той очаква цените на картофите скоро да нараснат с над 10%.
Подобно на повечето селскостопански култури, себестойността в производството на картофи нарасна, докато световната икономика се бори с ускоряващата се инфлация. Изследване, публикувано от британския Национален фермерски съюз, показа, че себестойността в производството на картофи в Обединеното кралство се е увеличила с 20% между 2021 и 2022 г. От съюза уточниха, че основните фактори за ръста на производствените разходи са скокът в цените на енергоносителите от 165%, на торовете до 40% и разходите за работна ръка с 13%.