Пестицидите са значителна част от продуктите за растителна защита (ПРЗ). Синор БГ вече представи двете неразделни характеристики към пестицидната употреба, а именно ефикасността и безопасността. Темата продължава с посочването на опасностите, произтичащи от употребата.
Резултатите от проучванията на специалистите дават възможност за групиране на пестицидите, както следва: изключително опасни, много опасни, умерено опасни и слабо опасни. Показател е дозата, която предизвиква смърт на кг / телесна маса. Дозата е означавана като летална (DL). Определянето и става според според смъртността на топлокръвни животни, плъхове, приемали продукта през устата (орално). Означението DL50 100, например, показва, че 50 % от опитните животни са загинали при 100 мг / на кг. Под вимание е взета и възможността за отравяне при вдишване на отровата (инхалаторна токсичност), допир (перкутанна токсичност) и натрупването (кумулация).
От какво зависи ефикасността при употребата на пестициди?
Освен смъртността от отравяне проучванията обхващат вредните въздействия: тератогенност (предизвикване на уродства), ембриотоксичност (отравяне на плода), дразненения на кожата, очите и горните дихателни пътища. При това са взети предвид химическите изгаряния и токсичните дерматити под въздействие на работните разтвори и концетратите. Друга опасност, взета под внимание, е канцерогенността (предизвикване на рак).
Предотвратяването на вредните въздействия включва лечението (терапията). Терапевтичната възможност за отделните случаи може да наложи специални противоотрови (антидоти).
Безопасната пестицидна употреба изисква да бъде проследена устойчивостта на продуктите в природната среда. Специалистите въвеждат т. нар. период на полуразпад. Така пестицидите могат да бъдат групирани като твърде трайни (над година), трайни (от 6 месеца до година), умерено трайни (от 1 до 6 месеца) и слабо трайни (под месец).
Посочените опасности не изключват отделните групи пестициди според предназначение (инсектициди, нематоциди и др.) и начин на употреба (пръскане, обгазяване и др.). Световната здравна организация предлага класификация според опасността по изисквания за острата токсичиност. Такава класификация е от значение за опаковането на търговските продукти и тяхното пренасяне (транспортиране) (Виж таблица !).
Хигиенната класификация съдържа изискванията за разрешаване на пестицидите от здравна и отчасти от екелогична гледна точка. Хигиенният контрол на приложението включва формулирането, производството, превоза, търговията, прилагането, унищожаването на остатъците и на опаковките, като и други процеси, които могат да имат отрицателни въздействия и последствия. Има санитарни и ветеринарни правила. Те са одобрявани, усъвършенствани и допълвани от отговорните органи по здравеопазването.
(Край)
Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита