По данни на Браншовата камара на дървообработащата и мебелна промишленост (БКДМП) новата тенденция на фирмите в бранша е да влагат всичките си инвестиции в изграждане на фотоволтаични централи. Бизнесът се ориентира към подобен тип проекти, за да покрие собствените си нужди от електроенергия, както и да отговорят на изискванията за преминаване към кръгова икономика и намаляване на въглеродния отпечатък, поясняват производители.
Геополитическите събития през изминалата година, нестабилната икономическа и политическа ситуация поставят фирмите от сектора пред сериозни предизвикателства и необходимост да търсят варианти да се справят с високите и непредвидими разходи за ток и газ. Отделно от това ефективността на фотоволтаичните системи става все по-висока с напредването на технологиите.
Повечето големи компании в сектора, които са финансово стабилни и имат устойчив бизнес, се стремят да намалят своите оперативни разходи, а също и да бъдат бъдат по-конкурентноспособни. Към изграждане на фотоволтаични системи са готови да преминат не само големите компании, но и доста от средните и малките мебелни компании.
Инвестициите в зелена енергия тепърва започват, защото много от фирмите вече залагат на устойчива политика за намаляване на въглеродния отпечатък. Компании от ранга на ТЕД БЕД са пионери в зелената политика. Фирмата прави мащабна инвестиция във фотоволтаична система с мощност от 2,6 MWh. Така само за 7 месеца спестява над 1 300 тона въглероден диоксид, а за 2023 се очаква да достигнат 6 000 тона.
Сред големите компании в индустрията, активно работещи по зелени проекти, са и „Мебел Стил“, които имат изградени 3 фотоволтаични централи за производство на ел. енергия за собствени нужди с обща мощност 360 kWh. Инвестицията им възлиза на 486 000 лева, с пълна възвръщаемост към шестата година. През 2022 год. компанията изцяло подменя осветлението и в трите завода на стойност 227 000 лева, а това води с над 20 на сто икономия на ток. Отделно от това сменят изцяло аспирационната система в един от отделите, купуват нов компресор, който също оптимизира разходите, а инвестицията е в размер на 100 000 лв.
Към алтернативни източници на гориво се е ориентирала и друга голяма компания от сектор дървообработване – Кастамону България. Като гориво в сушилните и котелите използват отпадъка от производството - дървесни кори и прах. По този начин компанията намалява употребата на природен газ и намалява въглеродните емисии. За последните 5 години в производството използват общо количество дървесни кори и прах, които са спестили употребата на 43 214 659 m3 природен газ, при изгарянето на който биха се отделили 80 750 тона въглеродни емисии.