Депутатите от Комисията по земеделие, храни и гори в Народното събрание с пълно единодушие одобриха днес промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и Закона за корпоративния данък, които биха облекчили данъчното бреме за малките и средни земеделски стопани. Текстовете са предложени в края на миналата година от депутати на „Продължаваме промяната”, като в подготовката им са участвали представители на всички парламентарно представени партии, посочи депутатът Иван Христанов.
С измененията се предлага „всеки регистриран земеделски производител да намали сумата на годишната си данъчна основа, придобита от производство на непреработена растителна и животинска продукция през миналата година, с размера на получената субсидия, платена по линия на Европейския фонд за гарантиране на земедуелието (Директните плащания) или Европейския фонд за развитие на селските райони (ПРСР), но не повече от 100 хил. лева. За регистрираните по Търговския закон съответно субсидиите ще се приспадат от печалбата.
Преди гласуването Христанов обясни, че само 4 или 5 държави в ЕС имат просто данъчно законодателство за работещите в селското стопанство. Преобладаващата част от европейските държави прилагат комплексна система, към която трябва да премине и България. Затова и той определи днешните законодателни промени като първа, необходима стъпка за промяна на данъчната рамка за работещите в агросектора.
Когато парламентът одобри тези промени и в зала, Министерството на финансите ще трябва да получи нотификация за това предложение от Европейската комисия. Като мотив за въвеждането на това данъчно облекчение е идеята то да се прилага основно за малките и средни стопанства, чиито брой на този етап се стопява най-бързо. „Статистиката показа, че с най-бързи темпове намаляват стопанствата на младите, средните и малките фермери и затова се работи в посока за неутрализиране на тези процеси”, обясни Христанов.