Фермери протестираха в редица британски градове срещу планираните от правителството реформи на данъка върху наследствата, които според тях ще „унищожат" селскостопанския сектор в страната, съобщи геранската информационна агенция DPA, цитирана от Българската телеграфна агенция. Протестите са организирани от британския Национален фермерски съюз като част от инициативата „Национален ден на единството”. Протестиращите докараха храни, трактори и добитък в центровете на градове в Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия.
Недоволството на британските фермери последва петиция, подписана от над 270хил. членове на обществеността, която в петък бе предоставена от синдикални лидери на правителството на премиера Киър Стармър. Фермерите призовават правителството да се откаже от определяния от тях като „опустошителен за семейните ферми данък".
Рейчъл Халъс, животновъд от северна Англия и вицепрезидент на Националния фермерски съюз, заяви, че се надява протестите да „повишат осведомеността" за въздействието на планираните реформи по данъка върху наследството за селскостопанските бизнеси във Великобритания и да накарат правителството да преразгледа решението си. „Промените в данъка върху наследството в крайна сметка ще унищожат това, което имаме в момента в тази страна, и ние наистина се тревожим за това. Днес искаме да кажем на хората защо сме толкова загрижени, опитвайки се да обясним колко сложна е веригата за доставка на храни, защото тя наистина е такава, както и че фермерите са в началото на тази верига", изтъкна Халъс.
В момента британските ферми могат да се възползват от освобождаване от данъка върху наследството на техните стоки и имоти. Лейбъристкото правителство на Кийр Стармър обаче обяви на 30 октомври, когато представи първия си проектобюджет за 2025 г., че това изключение няма да се прилага от април 2026 г. за ферми, чиято стойност надвишава 1 милион британски лири. Фермите вече ще подлежат на данъчна ставка от 20% – половината от обичайната ставка на данъка върху наследството.
В началото на месеца като част от кампанията си „Спасете британското земеделие" фермери докараха около 650 трактора в центъра на Лондон, продължавайки натиска си върху правителството от миналата година.