Начало » Новини » Страната
03.06.2025 г.

Днес е денят на данъчна свобода в България

Днес е денят на данъчна свобода в България

Близо 154 дни работим за държавата през 2025 г. Това означава, че на 3 юни отбелязваме Деня на данъчна свобода според Института за пазарна икономика. Бюджетът за 2025 г. залага консолидирани приходи в размер на 90,3 млрд. лв. Отчитайки, че за ден изработваме близо 590 млн. лв. (на база прогнозен размер на БВП от 215 млрд. лв.), то ни трябват близо 154 дни да попълним държавната хазна. Денят на данъчната свобода идва рекордно късно, което е следствие от експанзията на бюджета и по-високите нива на преразпределение – от ниво на приходи в размер на 36-37% от БВП в последните години до очакваните 41,9% от БВП в бюджета за 2025 г.  

Фокусът към бюджета през тази година безспорно трябва да е върху разходната част. Парламентът гласува консолидирани разходи в размер на 96,7 млрд. лв., което е увеличение на разходите с над 18 млрд. лв. спрямо 2024 г. Общият размер на разходите се очаква да достигне 44,9% от БВП, което е безпрецедентно през последните две десетилетия. Бюджетният дефицит е заложен в размер на 6,4 млрд. лв., но е зависим в голяма степен от изпълнението на свръх амбициозната цел за приходи от ДДС. Натрупването на бюджетен дефицит в средносрочната рамка води и до повишението на държавния дълг, като само за 2025 г. в бюджета е заложен нов дълг в размер на близо 19 млрд. лв.

Публикуваната от ИПИ бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ ясно показва два дълги периода на бюджетен дефицит в последните над 20 години. Първият от 2009 до 2015 г., който покрива периода на глобалната финансова криза, последвалата европейска дългова криза, както и фалита на КТБ. Вторият период настъпи след пандемията през 2020 г. и се очертава да бъде по-продължителен и с по-тежки последствия за бюджета на страната. Необоснованото повишение на разходите  предопределя висок бюджетен дефицит и повишава натиска за увеличение на данъчната тежест.

Късното настъпване на Деня на данъчна свобода е още един сигнал, че в очакването на конвергентните доклади за еврото, фокусът върху фискалната политика не трябва да отслабва. Невъзможността да се излезе от твърде дългия период на бюджетен дефицит и повишеното преразпределение през бюджета, както и предложенията за повишение на осигурителната тежест през 2027 и 2028 г., тежат върху конкурентоспособността на страната и се очаква да подкопаят дългосрочния растеж. Текущата година, освен като подготовка за приемане на еврото, трябва да се използва и за насочени усилия към връщане на разума в държавните финанси, с основна цел елиминиране на бюджетния дефицит, овладяване на ръста на разходите и отмяна на очакваното увеличение на осигурителната тежест.

Днес е денят на данъчна свобода в България
1676
 

Последни материали
Виж
Депутат пита Теменужка Петкова
Непозволена държавна помощ ли е включването на „Магазин за хората“?
Готов е проектът на наредба
Интервенция за консервационно земеделие тръгва от 2026 г. с бюджет 21,6 млн. евро
Заради липсата на ефективен контрол върху качеството и произхода му
Пчеларите в ЕС протестират срещу увеличената квота за внос на мед от Украйна
Държавния резерв на Северна Македония ще изкупи 9000 тона пшеница от фермерите
Потребителите пък плащат тройно по-скъпо в сравнение с преди 3 години
Реколтата от дини в Италия се стои на полето заради ниските изкупни цени
Месо, млечни продукти, яйца и други са поскъпнали с до 15 процента в Германия
Свързани материали
Виж
Недекларираният труд у нас надвишава средното ниво в еврозоната
Данъчна декларация
НАП връща до 200 лв. данък за ремонт на дома през 2024
Ще се прилага от догодина за ферми на стойност над 1 милион лири
Данъкът върху наследството изкара британските фермери на протести
Бивш председател на Областния кооперативен съюз в Силистра
Кирил Боянов: Поземленият данък ще спре надцакването с рентите
До края на 2024 земеделците избират как да облагат доходите си за 5 години напред
До края на декември заявяваме данъчните облекчения за деца
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини