Начало » Хоби земеделие » Малката градина
09.01.2023 г.

Естествените елхи и клонки – ползи за градината и стайните растения!

Практика
Естествените елхи и клонки – ползи за градината и стайните растения!

sinor.bg

Празниците отминаха, а след тях останаха стотици хиляди елхови и борови клонки, които домакинствата в големите градове изхвърлят, ако не са си купили дръвчета в контейнери, които да засадят. Често обаче и засадените в контейнери елхи не могат да се прихванат на ново място, за да продължат успешно живота си в природата.

В същото време вредителите, живеещи по иглолистните дървета, имат специфични предпочитания към домашните стайни растения. И за да не заразим цветята и другите растения в дома си, е важно като предпазна мярка да използвате биоинсектицид с масло от нийм, с който да третирате купеното коледно дръвче. А след празниците естествените елхи и клонки могат да се оползотворяват напълно, като ги използваме под различна форма в градината.

Какви могат да бъдат практичните ползи?

Клони от иглолистни се използват за защита на растенията от студове - тези укрития от нарязани клони са много актуални през януари, когато студовете могат да изненадат някои многогодишни и новозасадени растения. 

Добавяне към компоста – използването само на борови иглички и клонки е бавен процес (продължава около 5 години), защото съдържат смоли, но клоните могат успешно да се използват за дъно на компостната яма или компостера. В него е желателно иглолистните да се смесват с листовка, оборски тор, пръст, кухненски отпадъци. Могат да се поръсват с доломитово брашно, пепел или варовик. Последните ще намалят киселинността, защото още свежите иглички имат ниско рН. За да се ускори периодът на зреене на компоста, желателно е иглолистните добавки (иглички и наситнени клони) да се поливат с разтвор на карбамид или друг вид азотен тор.

Добавяне към високите лехи

При високите лехи клоните се подреждат на дъното, като височината може да достигне 15 см. Предимството им е в това, че не задържат влага и се разграждат бавно.

Използване за мулчиране на градинските растения

Повърхностното покритие ще предпази растенията от негативните атмосферни въздействия – внезапни температурни промени, изгарящите слънчеви лъчи и др. Мулчът има атрактивен вид и е устойчив на плесени и гъбички. Не е подходящ за мулчиране на растения, предпочитащи алкална почва – клематиси, гипсофила, теменужка, грах, лавандула, калина и др.

За мулчиране на стайните растения е необходимо клонките да се наситнят и да се покрие пръстта в саксиите. Мулчът е подходящ за тези, които имат предпочитаня към по-кисела почва – азалии, филодендрони, камелии, хортензии и др. Могат да се използват и за дренажна основа в контейнерите.

За приготвяне на течен тор

За подхранване на растенията се използва водна инфузия. Игличките се нарязват, покриват се с вода и се варят 10-на минути. Престояват 2-3 денонощия, филтрират се и се разреждат с вода в съотношение 1:10. Използват се за подхранване на стайни и градински растения.

За борба с вредителите

За борба с вредителите инфузията се разрежда в съотношение 1:2 и се пръскат надземните части. Успешно предотвратява нападения от листни въшки и колорадски бръмбар. Третира се през 10-14 дни. Мулчът, разпръснат между редовете, прогонва някои вредители и предотвратява снасянето на яйца в почвата и върху листата на растения.

Използване за опори на градински и стайни растения

Стволовете и по-дебелите клони могат да се използват за опора на растенията. Предвид факта, че тази дървесина гние бавно, тези опори ще издържат няколко сезона.

Естествените елхи и клонки – ползи за градината и стайните растения!
9600
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Освен неизбежните проблеми пред производителите се откриват и редица възможности
Боровинките в Украйна вече са по-евтини от малините
Специализирана в търговия с цитрусови и костилкови плодове
Испанска компания залага на производството на ягодови култури в Румъния
Включват боровинките и малините
Важни промени в прилагането на схемите за плодове и зеленчуци за училищата
Успехи
Космическа храна, мед и сирене с отличия от изложението Интерфууд енд дринк 2023
От 3 до 5 май в Римини
Очаквайте дни на боровинката на изложението Macfrut в Италия
Санкцията за незаконно бране на плода е от 50 до 500 лв
Предотвратиха незаконно бране на черна боровинка в Стара планина
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини