Празниците отминаха, а след тях останаха стотици хиляди елхови и борови клонки, които домакинствата в големите градове изхвърлят, ако не са си купили дръвчета в контейнери, които да засадят. Често обаче и засадените в контейнери елхи не могат да се прихванат на ново място, за да продължат успешно живота си в природата.
В същото време вредителите, живеещи по иглолистните дървета, имат специфични предпочитания към домашните стайни растения. И за да не заразим цветята и другите растения в дома си, е важно като предпазна мярка да използвате биоинсектицид с масло от нийм, с който да третирате купеното коледно дръвче. А след празниците естествените елхи и клонки могат да се оползотворяват напълно, като ги използваме под различна форма в градината.
Какви могат да бъдат практичните ползи?
Клони от иглолистни се използват за защита на растенията от студове - тези укрития от нарязани клони са много актуални през януари, когато студовете могат да изненадат някои многогодишни и новозасадени растения.
Добавяне към компоста – използването само на борови иглички и клонки е бавен процес (продължава около 5 години), защото съдържат смоли, но клоните могат успешно да се използват за дъно на компостната яма или компостера. В него е желателно иглолистните да се смесват с листовка, оборски тор, пръст, кухненски отпадъци. Могат да се поръсват с доломитово брашно, пепел или варовик. Последните ще намалят киселинността, защото още свежите иглички имат ниско рН. За да се ускори периодът на зреене на компоста, желателно е иглолистните добавки (иглички и наситнени клони) да се поливат с разтвор на карбамид или друг вид азотен тор.
Добавяне към високите лехи
При високите лехи клоните се подреждат на дъното, като височината може да достигне 15 см. Предимството им е в това, че не задържат влага и се разграждат бавно.
Използване за мулчиране на градинските растения
Повърхностното покритие ще предпази растенията от негативните атмосферни въздействия – внезапни температурни промени, изгарящите слънчеви лъчи и др. Мулчът има атрактивен вид и е устойчив на плесени и гъбички. Не е подходящ за мулчиране на растения, предпочитащи алкална почва – клематиси, гипсофила, теменужка, грах, лавандула, калина и др.
За мулчиране на стайните растения е необходимо клонките да се наситнят и да се покрие пръстта в саксиите. Мулчът е подходящ за тези, които имат предпочитаня към по-кисела почва – азалии, филодендрони, камелии, хортензии и др. Могат да се използват и за дренажна основа в контейнерите.
За приготвяне на течен тор
За подхранване на растенията се използва водна инфузия. Игличките се нарязват, покриват се с вода и се варят 10-на минути. Престояват 2-3 денонощия, филтрират се и се разреждат с вода в съотношение 1:10. Използват се за подхранване на стайни и градински растения.
За борба с вредителите
За борба с вредителите инфузията се разрежда в съотношение 1:2 и се пръскат надземните части. Успешно предотвратява нападения от листни въшки и колорадски бръмбар. Третира се през 10-14 дни. Мулчът, разпръснат между редовете, прогонва някои вредители и предотвратява снасянето на яйца в почвата и върху листата на растения.
Използване за опори на градински и стайни растения
Стволовете и по-дебелите клони могат да се използват за опора на растенията. Предвид факта, че тази дървесина гние бавно, тези опори ще издържат няколко сезона.