Между 1 октомври и средата на ноември времето в повечето части на Европа бе най-топлото за последните 30 години, а достатъчната влага в горния почвен слой в много от районите, произвеждащи зърнени култури, доведе до ускорено поникване и развитие на посевите с есенници, се посочва в редовния месечен доклад за ноември на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). По този начин растенията бяха подпомогнати да наваксат изоставането в развитието, обусловено от относително сухата обстановка по време на сеитбата.
Благоприятни метеорологични условия за развитие на рапицата са регистрирани в повечето части а Франция, в Германия и Полша. Същевременно експерти на агенцията че топлото време създава уязвимост у растенията към внезапни застудявания и повишава вероятността от щети по посевите от вредители и болести, без обаче да предизвиква тревога за момента. Обилните валежи в Иралндия обаче се оказаха сериозна пречка за есенната сеитба.
При това експертите на MARS отчитат, че през посочения период задържалото се относително сухо време в източните части на България и Румъния е забавило сеитбата, а малките количества валежи през септември и октомври са довели до слабо поникване на растенията и изоставане в развитието им. В централна и северна Италия и южна Испания лятната суша е преминала в есенна, като фермерите са принудени да задържат сеитбата или да я провеждат след напояване. Очевиден недостиг на валежи се отчита и в южна Франция, североизточна Германия, източна Полша, в Литва, Словения, Хърватия и западните части на Турция, без обаче засега да се отразява съществено на засетите през есента зърнени култури.