Последния доклад Food Outlook на ФАО предлага преглед на тенденциите в пазарното предлагане и използване на основните хранителни продукти в света, включително зърнени и маслодайни култури, захар, месо, млечни продукти и риба. В него са коментирани и тенденциите в цените на океанските товари. Според проучването доставките на повечето от тези основни стоки са на рекордно високи или близки до тях нива, но многобройни фактори сочат, че пазарите ще се свият.
Световното производство на пшеница се очаква да достигне рекордните 784 млн. тона през 2022/23 г., подкрепено от значителното възстановяване на реколтата в Канада и Руската федерация. Това би трябвало да доведе до увеличаване на световните запаси от пшеница до рекордни нива, въпреки че в доклада се отбелязва, че натрупванията се очакват предимно в Китай и Руската федерация, докато в останалата част на света се предвижда нивата на запасите да намалеят с 8%.
ЕК повиши оценката за реколтата от рапица в ЕС за сметка на слънчогледа
Прогнозите са, че запасите от зърнени култури ще спаднат до най-ниските си нива от 2013 г. насам поради намаляване на запасите в основните държави в резултат на очакваното намаляване на производството. Прогнозата е, че през 2022 г. производството на зърнени култури в световен мащаб ще намалее с 2,8% до 1 467 млн. тона. Въпреки че вероятно ще намалее през 2022/23 г., се предвижда световното производство на ориз да остане на общо средно ниво, подкрепено от устойчивите нива на засаждане в Азия и възстановяването на производството в Африка.
Прогнозите са световното производство на маслодайни семена да се възстанови и да достигне исторически максимум през 2022/23 пазарна година, като увеличеното производство на соя и рапица се очаква да компенсира вероятния спад в производството на слънчогледово семе.
Световното производство на захар също се очаква да нарасне, подкрепено от очакванията за значително възстановяване на производството в Бразилия и по-големи реколти в Китай и Тайланд, докато потреблението се очаква да нараства с по-бавни темпове.
Очаква се през 2022 г. производството на месо и млечни продукти в световен мащаб да се увеличи слабо, а общото производство на риба и аквакултури да нарасне в световен мащаб с 1,2%, като се очаква 2,6% увеличение на производството на аквакултури, което ще компенсира с повече от малко спада в производството на риболовни продукти.