Заболяванията по животните и икономическата криза ще свие производството на фуражи в Европейския съюз до 145 млн. тона през тази година, при 150 млн. тона през миналатаq прогнозира електронното издание World-Grain, като се позова на данни на Федерацията на европейските производители на фуражи (FEFAC) Експерти на изданието твърдят, че спадът в производството ще засегне големи страни-производителки, докато балтийските републики, Ирландия, Полша, България и Словения ще успеят да го задържат на миналогодишното ниво.
Производството на фуражи за свинете ще отчете по-силен спад от останалите животновъдни отрасли, който според анализаторите ще достигне 5,6% спрямо 2021 г. Като причина се посочват ръстът на производствените разходи и разпростанението на африканската чума по свинете, довело до свиване на поголовието от свинете за разплод. Общият спад на поголовието се оценява на 0,6% през тази година и 0,2% догодина. Най-силно понижение на производството на фуражи за свинете се очертава в Белгия – с 11%, следвана от Дания с 9%, Португалия с 8,4%, Германия с 8% и Чехия със 7,4%, а най-значими са последиците от АЧС върху свиневъдите в Румъния и Полша.
Първи прогнози за производството на зърно през 2023 г.
Прогнозите на експертите за производството на фуражи за птиците е за спад с 3,4%, най-вече заради огнищата на птичи грип, регистрирани в държавите-членки на ЕС. На фона на инфлацията европейските фермери се сблъскаха със понижаване на търсенето на продукция с добавена стойност, а безмитната квотата за внос на птиче месо от Украйна доведе до ръст на доставките от трети страни в общността.
Очакванията за производството на фуражи за едрия рогат добитък в ЕС са за спад с 1,3% спрямо 2021 г. Независимо от ръста на продажбите в сектора намалялата зърнена реколта се отрази неблагоприятно на производството на фуражи.
През настоящия сезон основната тенденция в производството на фуражи в ЕС е замяната на царевицата с фуражна пшеница, след като реколтата от царевица в общността се срина заради сушата, а горещото и сухо време се отрази зле и на производството на сено.