Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.10.2022 г.

Червенолентов трипс се установи по растенията в Италия

Червенолентов трипс се установи по растенията в Италия

Снимка на ЦОРХВ: Ляво-мъжки индивид, Дясно-женски индивид

Европейската и средиземноморска организация за растителна защита (European plant protection organization - EPPO), през юни 2022 г., включи в списъка си за предупреждения (EPPO Alert List)[1] нов неприятел - Selenothrips rubrocinctus, който вреди по голям брой овощни култури и лозя, декоративни дървета и храсти, съобщиха от Център за оценка на риска по хранителната верига.

Selenothrips rubrocinctus (червенолентов трипс или какаов трипс) принадлежи към разред Thysanoptera (трипси), семейство Thripidae (трипиди), род Selenothrips. Неприятелят е единствен вид от този род. Selenothrips rubrocinctus е включен в списъка за предупреждения на EPPO във връзка с появата му на територията на Италия и щетите, които нанася по голям брой растителни видове.

Видът се среща и под следните синоними: Brachyurothrips indicus Bagnall, Heliothrips rubrocinctus Giard, Heliothrips (Selenothrips) decolor Karny, Heliothrips (Selenothrips) mendax Schmutz, Physopus rubrocincta Giard.

Вреда нанасят възрастните индивиди и ларвите на Selenothrips rubrocinctus при храненето си. Трипсовете смучат сок от листата и плодовете на нападнатите растения гостоприемници. В началото на нападението симптомите се проявявят като светли петна по листата и по повърхността на плодовете (хлоротични петна), които постепенно се увеличават. Листата придобиват сребрист вид. При силно нападение листата стават кафяви, като изгорели от слънцето и може преждевременно да окапят. По повърхността на плодовете се наблюдават сребристи или кафяви петна, които нарушават добрият им външен вид и ги правят негодни за предлагане на пазара.

Към настоящия момент Selenothrips rubrocinctus не присъства в Р България, уточняват експертите от ЦОРХВ. При неспазване на фитосанитарните мерки за контрол, неприятелят би могъл да навлезе в страната ни чрез внос на растения за засаждане, рязан цвят, отрязани клони и плодове от растенията гостоприемници, произхождащи от страни, където вредителят присъства.

При евентуално проникване в страната, видът би могъл да се установи, тъй като един от основните гостоприемници на Selenothrips rubrocinctus - Vitis vinifera (лоза) е широко застъпена икономически важна култура за страната ни, а екоклиматичните условия в Южна България и Черноморието са подходящи за установяването му. В тези райони преобладават климатични зони по класификацията на Köppen-Geiger2 Cfа - влажен субтропичен климат и Cfb - умерен океански климат, които се среща и в Италия, където неприятелят вече се е установил на местно ниво.

При евентуално навлизане и установяване на Selenothrips rubrocinctus в България, неприятелят би могъл да окаже отрицателно икономическо въздействие и да представлява заплаха за лозарството в Южна България и Черноморието. При обследване и съмнение за наличие на неприятеля и/или предполагаеми повреди от него, е необходимо незабавно да се уведомят официалните власти. Ранното откриване би могло да помогне за управлението на този вредител в България.

Червенолентов трипс се установи по растенията в Италия
6727
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Болестите и вредителите са под праговете на икономическа вредност
Състоянието на пролетните култури в Украйна е удовлетворително
Важно!
Компостът прави културите устойчиви на болести и вредители
Кога обикновената житна пиявица (Oulema melanopa) е опасна ?
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
ФАО предупреждава за ранно разпространение на скакалци в Северозападна Африка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини