Германските фермери поръчват по-малко изкуствени торове, отлагайки покупките заради нарастващите разходи, след като големи производители на подхранващите вещества за растенията свиха производството, съобщи Ройтерс, като се позова на данни на Федералната статистическа служба на Германия. Вносът на изкуствени торове в страната също спада, сочат данните, а това показва, че фермерите и търговците не успяват да намерят евтини алтернативи и в чужбина, коментират от агенцията.
През второто тримесечие на годината фермерите в Германия са закупили 238 хил. тона азотни торове – с 18,5% по-малко в сравнение със същия период на 2021 г. и с 25% под количествата за първото тримесечие на 2022 г. Азотните торове са най-употребяваните и за производството им е нужен природен газ. Но компаниите с най-големи заводи в Германия за производство на амоняк и карбамид – BASF, Yara и SKW Piesteritz – свиха или спряха дейността си заради повишаващите се цени на природния газ, след като Русия прекрати доставките.
„Зад спада на продажбите стои силно енергоемкият характер на производството на повечето изкуствени торове. От пролетта високите цени на газа и породеният от тях спад в производството и продажбите на торове се отразиха на цените на торовете”, се посочва в съобщението на статистическата служба. Оттам уточняват, че цените на торовете в Германия са скочили над 2 пъти от юли до август.
През първите 7 месеца на годината вносът на изкуствени торове в Германия е намалял с 11% спрямо същия период на 2021 г. до 2,1 млн. тона. Най-големите износители на торове за Германия са Нидерландия, Белгия и Полша със съответно 21%, 15% и 14% от доставените количества на германския пазар, посочват от статистическата служба. В данните са включени и калиевите и фосфорните торове.