Всички земеделиски стопани, чиято продукция е унищожена от пороите, залели четири села в Карловско и едно в Пловдивско, могат да подават заявления за обезщетения до 10 дни от събитието. Това съобщи в интервю за „Неделя 150” министърът на земеделието Явор Гечев. Той припомни, че земеделските служби в цялата страна ще работят и в почивните дни (не само в съботите и неделите, но и на 6 септември) през следващите две седмици, тъй като се приемат и документите за помощта, коята фермерите очакват по линия на Временната рамка на ЕС за компенсиране от кризата след ситуацията в Украйна.
Унищожителният порой, предизвикал излизането на река Стряма от коритото й преди две нощи, и залял селата Богдан, Столетово, Каравелово и Московец, както и скъсаната дига по-надолу, потопила и пловдивското село Трилистник, доведоха до огромни щети за живущите в тези села и за земеделските производители и преработватели, чиито складове, мандра и производствени бази се намират в региона.
Щетите се изчисляват на стотици хиляди лева, съобщиха пострадалите. Само в Трилистник земеделски производител от региона показа пред БНТ как 500 тона току-що ожънат слънчоглед е под водата. Загубите са огромни, защото е залят и склад с пшеница, обясни земеделецът.
В тази връзка Гечев посочи, че ще действа максимално бързо, така че стопаните да подадат документите си, а службите по места да направят съответните проверки. Подкрепата се отпуска на база констативни протоколи, като огледът на засегната площ се извършва, когато условията позволяват да се направи оценка на щетите. Земеделските производители със 100 % пропаднали площи ще бъдат подпомогнати чрез държавната помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, приравнени на природно бедствие.
Много доброволци от цялата страна се стекоха днес към селата, за да помагат на живущите да разчистват тинята и водата от мазетата и къщите на пострадалите. Държавната подкрепа при подобни бедствия е минимална и едва ли ще покрие огромните загуби, коментират хора от региона.