Начало » Новини » Страната
02.08.2022 г.

До 2025 г. се удължава изпълнението на 30-те проекта на фермерските групи и организации

Преходен период
До 2025 г. се удължава изпълнението на 30-те проекта на фермерските групи и организации

Снимка: Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните

В средата на юли Министерството на земеделието промени насоките за кандидатстване по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители" от Програмата за развитие на селските райони за периода (ПРСР) за периода 2014 - 2020 г. Корекциите са свързани с някои преходни разпоредби в еврозаконодателството, с които се удължават сроковете за изпълнение на одобрени проекти по мярката, стимулираща земеделските производители да се обединяват в групи и организации на производители.

От ведомството припомниха, че при първия прием на проекти по мярка 9 бяха през 2018 г. одобрени 30 проекта, представени от признати групи и организации на производителите, с одобрена финансова помощ от 16 млн. евро. Подпомагането по мярката е за период от 5 години и се определя като процент от стойността на годишната реализирана на пазара продукция от групата или организацията производители.

С промените на еврорегламент 2220 от 2020 г., свързан с ресурсите и разпределението на това подпомагане за 2021 г. и 2022 г. крайният срок за извършване на плащанията по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. се удължава до 31 декември 2025 г.

Удължени са сроковете и за животновъдите с проекти по 4.1

Целта е кандидатите да използват пълния срок за изпълнение на проекта до 5 години от датата на признаване и осигуряване на необходимото технологично време за подготовка на последното искане за плащане, така че в частта за техническо изпълнение на проектите сроковете се удължават от от 15 септември 2023 г. на 15 септември 2025 г.

В раздела „Критерии за допустимост, ангажименти и други задължения на бенефициентите“ в подточка 2.2  думите „до подаване на искането за последното плащане“ се заменят с „до пет години от датата на признаване на групата или организацията на производителите“. В  частта за финансово изпълнение на проектите и плащане новият текст граси, че „искане за последно плащане трябва да бъде подадено до един месец след  изтичане на периода от пет години от датата на признаване, но не по-късно от 05.09.2025 г.“

Новият текст в приложение З „Образец на административен договор“ гласи, че „срокът за подаване на искане за последно годишно плащане е до един месец след изтичане на 5 години от датата на признаване на групата или организацията на производителите“.

До 2025 г. се удължава изпълнението на 30-те проекта на фермерските групи и организации
5770
 

Последни материали
Виж
Благодарение на морския коридор през българските териториални води
Украйна ни измести от пазара на пшеница в Индонезия
Биоплощи могат да се добавят неограничено до 3-ата година от ангажимента
Другата седмица се очакват плащания за биологичното животновъдство
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Свързани материали
Виж
Бюджетът от 12,5 млн. евро по интервенцията ще бъде усвоен
Над 30 групи и организации на производители са признати през последния месец
Над половината са за членски внос към ФАО
МЗХ плаща годишно към 1 млн. лв. на международни организации
С бюджет от 12,5 млн. евро
Започна приемът за групи и организации на производители
Насоки за кандидатстване по интервенцията
До 200 хил. лв. годишно ще получават групите и организациите на производителите
Проекти се подават до 28 ноември 2024 г.
Неправителствените организации ще разчитат на 53 хиляди лева еврофинансиране за обучение
Организациите на производители на български плодове и зеленчуци вече са 18
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини