Преди дни министърът на земеделието Иван Иванов отчете, че България е изпратила проекта за Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г., по която тепърва започват преговори с Брюксел. Като се знае, че подобни преговори продължават между 3 и 5 месеца, дано българските предложения са подготвени добре, за да не се повтори случая със Стратегическия план за развитие на земеделието, където забележките от Еврокомисията са значителни.
Рибарската програма е пратена чрез Системата за управление на средства SFC 2021, след като преди това родната администрация е имала две обществени обсъждания със заинтересованите страни.
От агроведомството увериха, че по българския проект са проведени и обществените консултации, а преди изпращането той официално е бил одобрен и от Съвета за координация при управлението на средствата от Европейския съюз, и от Министерския съвет. Комисията може да направи коментари в срок от 3 месеца от датата на представяне на програмата и да я одобри не по-късно от 5 месеца след датата на първото ѝ представяне.
Общият бюджет на програмата е изчислен на 115 298 345 млн. евро, или 225 500 504 млн. лева безвъзмездна финансова помощ, като разпределеният финансов ресурс от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (EФМДРА) е в размер на 84 944 698 млн. евро или 70% от общия бюджет, а националното съфинансиране е 30 353 646 млн. евро или 30% от бюджета на Програмата.
Целта на това подпомагане е секторът „Рибарство“ да стане по-конурентен и да отговаря на съвременните изискнаия за производство на аквакултури и преработка на продукти от риболов и аквакултури. За постигане на тази цел предприятията ще бъдат подпомогнати за инвестиции в повишаване на енергийната ефективност, дигитализация и диверсификация на производството.
През програмен период 2021 – 2027 г. фокусът ще бъде насочен и към насърчаване на адаптирането на риболовния капацитет, осъществяване на ефективен контрол и правоприлагане в областта на рибарството, включително борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов.
Част от финансовият ресурс ще бъде използван за повишаване качеството на събиране на надеждни данни, с цел вземане на решения, основани на знанието. Друг основен акцент по ПМДРА 2021 – 2027 г. е защитата и възстановяването на водното биологично разнообразие и на водните екосистеми. По програмата ще се подпомагат и инвестиции в устойчива синя икономика в крайбрежните и вътрешните райони, както и ще се насърчава развитието на общностите, занимаващи се с рибарство и аквакултури. Важен аспект от прилагането на ПМДРА 2021 – 2027 г. е и повишаване на знанията за морската среда и разширяване на морското наблюдение.
Изпълнението на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г. ще допринесе за прилагането на Общата политика в областта на рибарството, както и на Морската политика на Европейския съюз.