Начало » Новини » Коментари
07.07.2022 г.

Пет са приоритетите в земеделието, според управленската програма на тройната коалиция

Одобрен е днес
Пет са приоритетите в земеделието, според управленската програма на тройната коалиция

sinor.bg

На днешното си заседание трите партии-коалиционни партньори - “Продължаваме промяната”, “БСП за България”, “Демократична България” и независими депутати, които възнамеряват да поемат управлението, в случай че получат необходимото мнозинство от 121 депутатски гласа за новия кабинет, приеха днес Програма за управление на правителството за периода юли 2022 – декември 2022 г. Одобрена беше и законодателна програма за същия период, които да се реализират  от ново правителство, излъчено с проучвателния мандат на “Продължаваме промяната”. В срещата участваха лидерите на “Продължаваме промяната” Кирил Петков и Асен Василев, на “БСП за България” - Корнелия Нинова, на “Демократична България” - Христо Иванов, министри и народни представители, съобщиха от “Продължаваме промяната”.

В областта на земеделието петте неотложни задачи са одобрението на българския Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони, което трябва да стане до края на тази година; създавеане на пилотен комбиниран център между митнически и фитосанитарен контрол с тържище с пусков срок 31 октомври 2022 г.; начало на национална кампания за консумиране на местни плодове, зеленчуци, месо, мляко и други храни със срок - 31.12.2022г.; увеличаване на капацитета на лабораторните комплекси за фитосанитарен контрол – също до края на тази година и разработване на нови стандарти за етикетиране на хранителни продукти с лесен начин за комуникация („светофар“) – 31.12.2022г.

Важни задачи има и в областта на ифнансите и икономиката. На първо мяста е повишаването на прага за регистрация по ДДС на 100 000 лева от 1 януари 2023 г. и на 166 000 лева - от януари 2024 г. Това решение трябва да се одобри до края на септември.

БАБХ се готви да поеме контрола и върху така наречения "златен гьол"

Също до края на септември трябва да бъдат завършени и одобрени всички оперативни програми за периода 2021-2027 г. плюс ускорено стартиране на първите мерки по тях, включително подкрепа за предприятията.

До края нва октомври ще бъде увеличен щатът на Дирекция „Финансово разузнаване“ в ДАНС - за борбата

срещу изпирането на пари и нормативно уреждане на взаимодействието с БНБ и структурите на МФ. Предвижда се създаване на национален модел за технологичен трансфер, включващ стартиране на Фонд „Технологичен трансфер“, Иновационен борд и пре-акселераторски програми – крайният срок  е краят на октомври. До 30 септември пък трябва да започне използването на европейски средства за кредитиране на малки и средни предприятия при двойно намалена лихва .

В края на юли новите европейски програми трябва да се програмират така, че 50% от средствата да се инвестират в Северна България. До края на годината ще се отпускат и компенсации за бизнеса, за да понесат високата цена електроенергията - над 250 лв/МВч.

В областта на енергетиката също се обещават сигурност в газовите доставки, включително чрез преговори с всички възможни доставчици, диверсификация и подписване на дългосрочни договори за доставка в рамките на политиката на Европейския съюз.  Активна работа се предвижда по осигуряване на алтернативни доставчици на ядрено гориво. Бърза рехабилитация на авариралите мощности на ПАВЕЦ „Чаира“ и приоритетно изграждане на проект „Яденица“.

До края на годината ще се приемат и крайно необходимите законодателни промени и борсови правила за осигуряване на дългосрочни договори за електроенергия на поне 80% от потреблението в страната.

До края на годината ще се въведат две тарифи за ток и парно - първата ще покрива базово потребление на по-ниска цена.

Ще бъдат въведени блок (две) тарифи за електроенергия, вода и парно за битови потребители – до 31 декември тази година. Ще се приеме формула за автоматични изчисление на минималната работна заплата за страната и максималния осигурителен доход.

В пътния сектор ще се търси най-доброто решение без загуба на европейски средства за участъка на магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле – 30.09.2022г. Ще се подпище споразумение с Румъния за изграждането на пет моста над Дунав и подобряване на водоплаването по реката – 31.12.2022г.

Ще се възложи проектирането на тунела през Петрохан и тунела при Прохода на Републиката – 31.12.2022г.

До края на годината ще се възложи и довършването на проектирането на автомагистрала „Хемус“. Пак до края на годината ще се възложи  проектиране и на продължението на автомагистрала „Черно море“ от турска до румънска граница.

Ще продължи строителството на магистрала „Европа“ и „Видин-Ботевград“. Ще се въведе методология за оценка и ред и условия за кандидатстване за общински проекти. Ще се въведат германските изисквания за пътно строителство, включително стандартите за текущ ремонт и поддръжка. Ще се разработи типова документация за обществени поръчки в областта на пътното строителство и текущ ремонт, включващи стандартите от т.8, оценявани по критерий найниска цена. Разработване на методика за приемане на текущи ремонти и пътно-строителни дейности, включително видеонаблюдение и лабораторни проби от независими лаборатории – 31.10.2022г.

Финално правно решение на казуса със съществуващите незаконни възлагания по ТРП – 31.12.2022г. и  финално правно решение на казуса със съществуващите незаконни инхаус възлагания – 31.12.2022г.

Пет са приоритетите в земеделието, според управленската програма на тройната коалиция
7826
 

Последни материали
Виж
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини